دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۴ : ۰۱
خانه / نفت / اوپک از افزایش تقاضای نفت خود در سال آینده خبر داد
۱۳۹۴/۰۶/۲۵

اوپک از افزایش تقاضای نفت خود در سال آینده خبر داد

اوپک از افزایش تقاضای نفت خود در سال آینده خبر داد

سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) پیش بینی کرد که تقاضای نفت این سازمان در سال آینده افزایش خواهد یافت.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از رویترز، اوپک در این گزارش تاکید کرد که استراتژی اجازه دادن به کاهش قیمت نفت باعث کاهش تولید نفت شیل آمریکا و کاهش عرضه مازاد جهانی خواهد شد.

 

در گزارش ماهانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت آمده است که چشم انداز اقتصادی ضعیف برای چین باعث کند شدن رشد تقاضای جهانی نفت در سال آینده خواهد شد.

 

اوپک افزود: تولید نفت آمریکا علایمی از کاهش را نشان می‌دهد. این امر میتواند به کاهش عدم تعادل در عرضه و تقاضای نفت در بازار منجر شود اما باید منتظر ماند و دید که این هدف در ماههای آینده تا چه اندازه محقق خواهد شد.

 

به رغم کندی رشد تقاضای نفت جهانی به دلیل چشم انداز ضعیف اقتصادی چین و آمریکای لاتین، سازمان کشورهای صادرکننده نفت اعلام کرد که انتظار دارد متوسط تقاضا نفت این سازمان در سال آینده روزانه ۳۰ میلیون و ۳۱۰ هزار بشکه باشد که روزانه ۱۹۰ هزار بشکه بالاتر از تقاضای نفت این سازمان در ماه گذشته است.

 

نفت در حال حاضر زیر ۵۰ دلار در هر بشکه کمتر از نیمی از قیمت ژوئن ۲۰۱۴ معامله می‌شود. اما اوپک با کاهش عرضه مخالفت کرده و به دنبال احیای سهم بازار خود بوسیله کاهش تولید نفت پرهزینه در آمریکا و دیگر نقاط جهان است که علت رونق آن سیاست قبلی اوپک مبنی بر نگه داشتن قیمتها در مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه بوده است.

 

اوپک انتظار دارد که عرضه نفت کشورهای بیرون اوپک در سال آینده روزانه ۱۶۰ هزار بشکه افزایش پیدا کند که نسبت به پیش بینی رشد روزانه ۸۸۰ هزار بشکه ای عرضه آنها در سال ۲۰۱۵ کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

 

این پیش بینی‌ها به ترتیب روزانه ۱۱۰ هزار و ۷۰ هزار بشکه کمتر از پیش بینی ماه گذشته است.

 

اوپک همچنین پیش بینی کرد که تولید نفت شیل آمریکا در سال ۲۰۱۶ به میزانه روزانه ۱۰۰ هزار بشکه کاهش خواهد یافت.

 

البته پیش بینی اوپک در حد آژانس بین‌المللی انرژی بدبیانه نیست. این آژانس روز جمعه اعلام کرد کاهش قیمت نفت تولیدکنندگان غیراوپک را سال آینده به شدید ترین کاهش عرضه طی بیش از دو دهه گذشته مجبور خواهد کرد.

 

در این گزارش آمده است که اعضای اوپک به افزایش عرضه نفت خود ادامه خواهند داد. براساس اعلام منابع ثانویه اعضای این سازمان در ماه اوت روزانه ۳۱ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه نفت تولید کردند که روزانه ۱۳ هزار بشکه نسبت به ژوئیه افزایش یافته است.