یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۵۲ : ۱۱
خانه / نفت / اوپک بر سر سهم بازار نفت تسلیم نمی شود
۱۳۹۴/۰۳/۰۲
پایگاه خبری بلومبرگ؛

اوپک بر سر سهم بازار نفت تسلیم نمی شود

اوپک بر سر سهم بازار نفت تسلیم نمی شود

پایگاه خبری بلومبرگ اعلام کرد که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ماه آینده به راهبرد خود درباره قیمت ها و در جهت حفظ سهم در بازار نفت ادامه می دهد زیرا تولیدکنندگان رقیب هم اکنون در پی افت قیمتهای نفت کمر خم کرده اند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از بلومبرگ، بجز یک مورد، همه ٣۴ تحلیلگر و معامله گر شرکت کننده در نظرسنجی بلومبرگ اعلام کردند که اوپک در نشست روز پنجم ژوئن (١۵ خرداد ماه) در وین سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه نفت خود را حفظ می کند.

عربستان عضو تاثیرگذاراوپک، در آخرین نشست این سازمان در ماه نوامبر ضمن تغییر راهبرد، اعلام کرد که واکنش معمول برای کاهش تولید به منظور بالا بردن قیمت ها، خطرعرضه نفت را از سوی تولیدکنندگان شیل اویل و دیگر نفتهای پرهزینه تر هدف قرار نمی دهد.

براساس این گزارش، همزمان با پایین آمدن برنامه های مخارج تولیدکنندگان و کاهش شمار دکلهای حفاری فعال در آمریکا، قیمت های نفت از اواسط ماه ژانویه تاکنون حدود ٢٠ دلار افزایش یافته است.

مایک ویتنر رئیس موسسه سوسایت جنرال در تحقیقات نفتی، گفت: کاهش شدید هزینه ها و حفاری شرکتها در نهایت تأثیر می گذارد بنابراین به چه دلیل عربستان باید روند خود را تغییر دهد؛ در حالی که راهبرد آنها هم اکنون در حال نتیجه دادن است.

هر بشکه نفت خام برنت روز جمعه در ساعت ٣:٣٨ به وقت لندن با قیمت ۶۵ دلار و ۵۶ سنت معامله شد. این در حالی است که این رقم ۴٣ درصد کمتر از بالاترین قیمت سال گذشته و همچنین ۴۵ درصد بیشتر از پایین ترین سطح در ١٣ ژانویه است.

به گفته آژانس بین المللی انرژی، ١٢ عضو اوپک در ماه آوریل حدود ٣١,٢ میلیون بشکه نفت در روز تولید کردند که سه میلیون بشکه بیشتر از نیاز روزانه جهان به نفت این سازمان در این سه ماه است.

بنابر این گزارش، در حالی که برخی اعضای اوپک از جمله ایران و ونزوئلا مخالف تصمیم این سازمان در نشست ٢٧ نوامبر مبنی بر حفظ سقف تولید بودند، بسیاری از مقامهای اوپک در ماه جاری اعلام کرده اند که این گروه به روند کنونی خود ادامه می دهد.

براساس آمارهای شرکت بیکر هیوز، تولیدکنندگان نفتی آمریکا از ماه اکتبر تاکنون بیش از نیمی از دکلهای حفاری خود را در این کشور غیرفعال کرده اند.

به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت این کشور هفته گذشته با ١,٢ درصد کاهش به ٩.٣ میلیون بشکه در روز رسید که بیشترین کاهش از ماه ژوئیه تاکنون به شمار می رود.

آژانس بین المللی انرژی همچنین پیش بینی کرده است که سرمایه گذاری های جهانی در زمینه تولید نفت امسال یکصد میلیارد دلار کاهش یابد.

در همین حال، کریس بیک مدیراجرایی شرکت ویتول گروپ، بزرگترین معامله گر نفتی مستقل در جهان، روز چهارشنبه در کنفرانسی در لندن اعلام کرد که رشد تقاضا امسال به ١,٣ تا ١.۴ میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.

وی افزود که کاهش قیمت ها و رشد اقتصادی سبب افزایش تقاضا در اروپا، خاورمیانه و هند شده است.

به گفته آژانس بین المللی انرژی، تقاضای جهانی نفت سال گذشته ٧٠٠ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود.

در همین راستا، فرانسیسکو بلانش رئیس تحقیقات کالای بانک آمریکا، گفت: در واقع اوپک نیازی به تغییر در روند خود ندارد.

راهبرد این سازمان به هدف خود برای کاهش عرضه و تحریک تقاضا دست یافته است.