یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۵ : ۰۴
خانه / نفت / اوپک تولیدش را کاهش ندهد نفت به 60 دلار می‌رسد
۱۳۹۳/۰۹/۰۴
تحلیلگران:

اوپک تولیدش را کاهش ندهد نفت به 60 دلار می‌رسد

اوپک تولیدش را کاهش ندهد نفت به 60 دلار می‌رسد

فعالان بازار نفت می‌گویند: اگر اعضای اوپک درباره یک کاهش قابل توجه در تولید نفت در نشست روز پنجشنبه به توافق نرسند قیمت نفت ممکن است به 60 دلار در هر بشکه برسد.

به نقل از رویترز، نفت برنت دریای شمال از ماه ژوئن 34 درصد ارزش خود را از دست داده و به 76 دلار و 76 سنت (پایین‌ترین قیمت چهار سال اخیر) در هر بشکه در 14 نوامبر رسید و اگر اوپک در خصوص کاهش دست کم روزانه یک میلیون بشکه از تولید خود توافق حاصل نکند، ممکن است بیش از این کاهش پیدا کند.

 

دانیل بات، از صندوق سرمایه‌گذاری لوپوس آلفا گفت: اگر کاهش تولید رخ ندهد، بازار اعتبار اوپک و نفوذ این سازمان روی بازار جهانی نفت زیر سوال خواهد برد. این اتفاق می تواند قیمت نفت برنت را به حدود 60 دلار در هر بشکه برساند.

بات خاطرنشان کرد: یک رفتار متحدانه و حرکت به سمت مواضع منفی می تواند کاهش قیمت‌ها را تسریع کند.

تحلیلگران بازار درباره این که آیا اوپک در زمینه کاهش تولید به توافق می رسد دچار اختلاف نظر هستند اما بات احتمال کاهش تولید را بیشتر از 50 درصد نمی‌داند.

 

بهای نفت از تابستان امسال به دلیل عرضه فراوان نفت شیل از سوی آمریکا و نبود تقاضا به ویژه از سوی اروپا و آسیا رو به کاهش گذاشته است در نتیجه برخی سرمایه‌گذاران معتقدند یک کاهش کوچک در تولید (حدود 500 هزار بشکه در روز) برای آرام کردن بازار کافی نخواهد بود.

 

دوگ کینگ، از مسوولان موسسه سرمایه‌گذاری آر سی ام ای کپیتال معتقد است که حتی در صورت کاهش تولید روزانه یک میلیون بشکه در روز قیمت نفت برنت به 70 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد‌: اگر اوپک نتواند در خصوص کاهش تولید به توافق برسد قیمت‌ها بیش از این و به سرعت کاهش خواهد یافت و قیمت نفت سبک آمریکا احتمالا به 60 دلار می‌رسد.

 

بهای نفت سبک آمریکا روز جمعه به 76 دلار و 51 سنت و نفت برنت بالای 80 دلار معامله شد. با توجه به این که کشورهای عضو اوپک در تلاش برای متعادل کردن بودجه خود هستند بسیاری از اعضای این سازمان برای کاهش تولید تلاش خواهند کرد.

 

نیکولاس رابین، تحلیلگر نفتی گفت: قیمت‌های زیر 80 دلار فشار قابل توجهی به اعضای ضعیف اوپک نظیر ونزوئلا وارد کرده است.

وی افزود: کاهش تولید روزانه یک میلیون بشکه یا بیشتر یک سناریوی دور است اما چنین اقدامی به سرعت قیمت ها را بالای 80 دلار خواهد برد.

رابین افزود: در صورت نبود نقدینگی به دلیل تعطیلات آمریکا در هفته آینده این روند صعودی احتمالا تسریع خواهد شد.

دوگ هپ ورس، از موسسه سرمایه‌گذاری گرشام هم گفت: یک کاهش قابل توجه در تولید (فرض کنید دو میلیون بشکه در روز) برای سوق دادن قیمت‌ها به بالای 80 دلار در هر بشکه لازم است و این کاهش باید با قدری نظم تازه در کشورهای دیگر به جز عربستان همراه باشد.

در حال حاضر بازار با فرضیه‌های توطئه پر شده مبنی بر این که چرا عربستان در این زمینه دخالت نکرده است.

توماس فریدمن، خبرنگار نیویورک تایمز طی روزهای گذشته نوشت که یک جنگ جهانی نفتی در جریان است که در یک سمت آن آمریکا و عربستان و در سوی دیگر روسیه و ایران قرار دارند.

تام نلسون، از موسسه سرمایه‌گذاری گولوبال انرژی گفت:‌ عربستان اجازه داده قیمت‌ها پایین بیاید تا تولیدکنندگان کوچک اوپک که اغلب به تولیدکنندگان بزرگتر برای مداخله وابسته هستند انگیزه بدهد تا در زمینه کاهش تولید به ریاض بپیوندند.

نلسون با بیان این‌که کاهش بین یک تا 1.5 میلیون بشکه در روز برای متعادل کردن بازار کافی خواهد بود گفت: عربستان خواهان کاهش تولید است اما دوست ندارد به تنهایی این کار را انجام دهد.

وی افزود: بازار واقعا خواهان این است که ببیند اوپک هنوز کارآیی دارد اگر یک کاهش تولید کوچک رخ دهد.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>