یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۴۳ : ۱۱
خانه / نفت / اوپک در پیچ حساس چه می‌کند؟
۱۳۹۳/۰۹/۰۶
آغاز به کار نشست 166 اوپک در وین

اوپک در پیچ حساس چه می‌کند؟

اوپک در پیچ حساس چه می‌کند؟

درحالی که یکصد و شصت و ششمین نشست وزیران کشورهای عضو اوپک از دقایقی پیش آغاز شده است، اعضای این سازمان درحالی باید یکی از حساس ترین تصمیم‌های خود در چند سال اخیر را بگیرند که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اوپک در پیچ حساسی قرار دارد.

یک صدو شصت و ششمین اجلاس اوپک با حضور تمام وزیران نفت کشورهای صادر کننده نفت و هیات‌های همراه درحالی آغاز شده که بازار نفت در انتظار حرکت اوپک پس از مدت‌ها انفعال است، اما تحرکات کشورهای عرب عضو اوپک حاکی از تغییر نکردن سیاست‌های تولیدی این سازمان در شرایطی است که قیمت نفت در پایین‌ترین سطح 4 سال اخیر خود در نوسان است.

 

این نشست در حالی برگزار می شود که قیمت‌های جهانی نفت خام از ماه ژوئن ٢٠١٤ تاکنون بیش از ٣٠ درصد کاهش یافته و از ١١٥ دلار به محدوده ٨٠ دلار رسیده است.

 

کارشناسان و تحلیلگران بازار نفت، این نشست را یکی از مهمترین نشستهای اوپک در ١٥ سال اخیر عنوان کردند و پیش از برگزاری این اجلاس تحلیلهای مختلفی درباره تصمیم گیری اوپک ارائه دادند، اما بیشتر وزیران نفت اوپک پس از ورود به وین بر انسجام و یکپارچگی این سازمان تاکید داشتند.

 

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران دیروز (چهارشنبه، پنجم آذر ماه) پس از ورود به وین در جمع خبرنگاران ضمن تاکید بر پایبندی اعضای اوپک به سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه این سازمان، گفت: ایران برنامه ای برای کاهش تولید نفت خود ندارد.

 

وزیر نفت ایران همچنین روز گذشته با علی النعیمی، وزیر نفت عربستان، عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق، رافائل رامیرز، وزیر امور خارجه ونزوئلا و نمایندگان بعضی از شرکتهای نفتی دیدار کرد.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>