دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۰۴ : ۰۹
خانه / نفت / اوپک فاقد سازوکار تنبیه متخلفان است
۱۳۹۴/۰۲/۲۱
استاد ایرانی دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا:

اوپک فاقد سازوکار تنبیه متخلفان است

اوپک فاقد سازوکار تنبیه متخلفان است

عضو هیات علمی دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا با بیان اینکه در اوپک سازوکار تنبیبه و برخورد با متخلفین پیش بینی نشده است، گفت: درجلسات اوپک در خصوص سهمیه بندی و میزان تولید اعضا تصمیم گیری می شود، اما زمانی که اعضا از جلسه خارج می شوند هر کدام کار خود را معمولا فراتر از سهمیه، نفت صادر می کنند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،مهدی راستاد روز دوشنبه در نشست علمی- تحلیلی رفتار اعضای اوپک که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار داشت: اعضای اوپک در نشست های خود ابتدا میزان مصرف نفت خام در بازار را تخمین می زنند و سپس براساس آن، میزان عرضه نفت خام و سهمیه اعضا را تعیین می کنند.

وی اضافه کرد: از ویژگی های مثبت اوپک به عنوان یک کارتل اقتصادی این است که برخلاف سایر کارتل های اقتصادی، مدت زمان طولانی دوام آورده و هنوز از نپاشیده است.

این استاد دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا با اشاره به تاریخ اوپک، افزود: بررسی ها نشان می دهد که در اکثر مقاطع زمانی، میزان تولید اوپک از سقف تعیین شده، بیشتر بوده است.

وی با بیان اینکه میزان تخلف اعضای کوچک از سهمیه بندی، بیشتر از اعضای بزرگ اوپک است، گفت: به عنوان مثال میزان تخلف عربستان از سهمیه حدود ۲٫۳ درصد بوده، اما قطر که سهم کوچکی در اوپک دارد گاهی بیش از ۱۸٫۵ درصد از سهمیه تعیین شده، بیشتر نفت عرضه کرده است.

این استاد دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا، خاطرنشان کرد: همچنین براساس بررسی انجام شده، احتمال تخلف اعضا در زمانی که قیمت ها بسیار پایین و یا بسیار بالا می رود، افزایش می یابد، اما در مقاطعی که قیمت ها در حد متعادل است، تخلف از سهمیه کاهش می یابد.

راستاد اضافه کرد: در زمان کاهش شدید قیمت ها، دولت ها تحت فشار اقتصادی و سیاسی قرار گرفته و برای کسب درآمد بیشتر، میزان تولید و صادرات نفت خام را افزایش می دهند.