دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۰۷
خانه / Social media / اوپک و صنعت نفت «شیل» در پی آتش بس
۱۳۹۵/۱۲/۲۱

اوپک و صنعت نفت «شیل» در پی آتش بس

اوپک و صنعت نفت «شیل» در پی آتش بس

 جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی مانند رد احتمال کاهش تقاضا برای نفت از سوی دبیرکل اوپک، رکورد واردات نفت چین در ماه فوریه، برگزاری نشست کمیته نظارتی اوپک در ماه مارس و استقبال شرکت های شیل از کاهش سطح جهانی تولید نفت بوده است.

به گزارش خبرانرژی به نقل از ایرنا، براساس اطلاعات منتشر شده از سوی تحلیلگران صنعت نفت و مدیران شرکت های انرژی مبنی بر احتمال سقوط تقاضا برای نفت؛ «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان با رد این احتمال، آن را تهدیدی برای کاهش سرمایه گذاری ها خواند.
الفالح پیش بینی کرد که تقاضای جهانی برای این کالا به زودی به ۱۰۰ میلیون بشکه در روز برسد.
«محمد بارکیندو»، دبیرکل اوپک نیز با رد احتمال کاهش نقاضا برای نفت، گفت: شاید رشد تقاضا کند شود اما این رشد متوقف نخواهد شد.

**اوپک و صنعت نفت «شیل» در پی آتش بس
«هارولد هام» رئیس یکی از شرکت های بزرگ تولیدکننده نفت شیل آمریکا گفت: صنعت نفت جهانی به افزایش محاسبه شده نفت نیاز دارد، در غیر این صورت، بازار نفت نابود خواهد شد.
«جان کمپ» تحلیلگر نفت و نویسنده رویترز گفت: شرکت های شیل نیاز دارند که اوپک در کاهش سطح جهانی نفت موفق شود و قیمت ها افزایش یابد، البته سازمان اوپک هم نیاز دارد تولیدکنندگان نفت شیل در افزایش تولید خود محتاط عمل کنند تا منجر به خنثی شدن توافق کاهش تولید نشود.

‎**احتمال لغو مستثنی شدن نیجریه از توافق اوپک
«ریچارد مالینسون» تحلیلگر موسسه «انرژی اسپکت» گفت: مشکلی فعلی احتمال توقف حملات نظامی در نیجریه و افزایش تولید نفت این کشور است که لازم است نیجریه به زودی به توافق کاهش تولید بپیوندد اما بعید به نظر می رسد که این موضوع استقبال این کشور واقع شود.
‎«محمد باریکندو» دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت «اوپک» نیز گفت: هر بشکه نفتی که لیبی و نیجریه تولید و صادر کنند، از سوی این سازمان و بازار نفت محاسبه و بررسی خواهد شد و آنها زیر ذره بین ما هستند.
‎«اولیور یعقوب»، تحلیلگر موسسه تحقیقات انرژی «پتروماتریکس» نیز بر این باور است، اوپک قصد تمدید توافق کاهش تولید را در نیمه دوم سال ٢٠١٧ میلادی دارد و اگر لیبی و نیجریه تولید نفت را کنترل کند، این سازمان سال آینده نیازی به ادامه توافق اخیر نخواهد داشت.

** هشدار عربستان به شرکت های نفت آمریکا
مقام های ارشد انرژی عربستان خطاب به ابرشرکت های مستقل نفت آمریکا اعلام کردند که توافق اخیر سازمان اوپک، افزایش تولید نفت شیل آمریکا را خنثی خواهد کرد و تصور نکنند کاهش تولید نفت این اعضای سازمان ادامه خواهد داشت.
«خالد الفالح»، وزیر انرژی عربستان گفت: با توجه به افزایش قیمت های جهانی نفت، تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا نمی توانند از این فرصت استفاده کنند و تولید خود را بی حساب و کتاب افزایش دهند.

**‎ اگر توافق اوپک تمدید نشود، قیمت نفت به ۴۰ دلار می رسد
«اسکات شفیلد» مدیرعامل شرکت منابع طبیعی پایونیر آمریکا پیش بینی کرد؛ در صورت تمدید نشدن توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) قیمت جهانی این کالا به ۴۰ دلار برای هر بشکه برسد و این موضوع تاثیر عمده ای بر میزان سرمایه گذاری های نفت شیل در این کشور خواهد داشت.

**دومین رکورد واردات نفت چین در ماه فوریه
‎واردات نفت خام چین در پی افزایش تقاضا از سوی پالایشگاه های خصوصی چین در فوریه امسال، به ۳۱ میلیون و ۷۸۰ تن معادل هشت میلیون و ۲۸۶ هزار بشکه در روز رسید که ۳٫۵ درصد نسبت به پارسال بیشتر است.
این رقم دومین رقم بالا در تاریخ معاملات نفتی این کشور به شمار می آید. بالاترین میزان واردات نفت چین نیز به ماه دسامبر سال گذشته میلادی مربوط می شود که به هشت میلیون و ۵۷۰ هزار تن رسید.

** برگزاری ‎نشست کمیته نظارتی اوپک در ٢۶ مارس
‎«عصام المرزوق» وزیر نفت کویت از احتمال تمدید توافق کاهش تولید نفت اوپک برای نیمه دوم سال ٢٠١٧ میلادی در نشست کمیته وزارتی این سازمان در ٢۶ مارس (ششم فروردین) خبر داد و افزود: وزیران نفت کشورهای عضو در این نشست بر میزان پایبندی به توافق اخیر نظارت خواهد کرد.

**برای تمدید توافق اوپک باید شرایط بازار در سه ماه آینده بررسی شود
«الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: این کشور همگام با توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تاکنون ۱۵۶ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود کاسته و این کشور در عمل به تعهد خود، از میزان توافق شده با این سازمان سریع‌تر گام برداشته است.
وی افزود: تصمیم گیری درباره تمدید توافق کاهش تولید باید با توجه به شرایط بازار در ماه های مارس، آوریل و مه سال جاری میلادی (۱۱ اسفند ۹۵ تا ۱۱ خرداد۹۶) اتخاذ شود.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>