شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۸ : ۰۶
خانه / نفت / اگر این نشست باعث تقویت بهای نفت نشود نیازی به برگزاری چنین نشستی نیست
۱۳۹۴/۰۶/۲۰
عربستان سعودی:

اگر این نشست باعث تقویت بهای نفت نشود نیازی به برگزاری چنین نشستی نیست

اگر این نشست باعث تقویت بهای نفت نشود نیازی به برگزاری چنین نشستی نیست

برخی منابع اعلام کردند عربستان سعودی ، بزرگ ترین صادرکننده نفت در جهان معتقد است اگر نشست سران کشورهای تولید کننده نفت نتواند منجر به اقدامی واقعی و ملموس به منظور تقویت بهای نفت شود نیازی به برگزاری چنین نشستی نیست.
به گزارش آژانس خبری انرژی،چنین اظهاراتی پس از نشست وزیران نفت کشورهای عرب خلیج فارس با امیر قطر در دبی مطرح شد که در آن در مورد پیشنهاد ونزوئلا درمورد برگزاری نشست سران کشورهای عضو اوپک ( سازمان کشورهای صادر کننده نفت ) و غیر اوپک مورد بررسی قرار گرفت.
بهای نفت از تابستان سال گذشته تاکنون به نصف کاهش یافته و علت آن عرضه مازاد نفت در بازار و همچنین تصمیم اوپک به حفظ سهمیه ها و خودداری از کاهش تولید به منظور تقویت بهای نفت بوده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز از دبی ، این منابع که خواستند نامشان فاش نشود افزودند ریاض معتقد است بهتر است در شرایط کنونی در بازار مداخله نکند.
یک منبع اوپک گفت اگر برگزاری نشست سران کشورهای تولید کننده نفت نتیجه ای ملموس نداشته باشد ، بر قیمت ها تاثیر منفی خواهد گذاشت.
وی افزود :« اگر ما صرفا با هدف اینکه نشست برگزار کرده باشیم چنین مذاکراتی را انجام دهیم ، نتیجه معکوس خواهیم گرفت.»
وزیر انرژی قطر روز پنجشنبه گفت کشورهای تولید کننده نفت عضو اوپک و غیر اوپک درحال بررسی پیشنهاد ونزوئلا هستند.
نیکولاس مادورو رئیس جهمور ونزوئلا گفت بهای هر بشکه نفت ونزوئلا روز پنجشنبه به ۳۹ دلار کاهش یافت.
آندسته از کشورهای عضو اوپک که در خلیج فارس نیستند اقدام این سازمان را خواستار شده اند. الجزایر با نوشتن نامه ای به اوپک درمورد بازار نفت ابراز نگرانی کرده است.
ایران نیز از ایده برگزاری نشست فوق العاده اوپک حمایت کرده است.
اما آندسته از کشورهای عضو اوپک که در خلیج فارس هستند با برگزاری نشست فوق العاده اوپک مخالفند.
آخرین نشست سران کشورهای عضو اوپک سال ۲۰۰۷ در عربستان سعودی برگزار شد یعنی زمانی زمانی که بهای نفت به حدی بی سابقه افزایش یافته و به ۱۴۷ دلار در هر بشکه رسیده بود.