دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۶ : ۰۵
خانه / نفت / ایران از کاهش تولید نفت در اوپک معاف می‌شوند
۱۳۹۳/۰۹/۰۴

ایران از کاهش تولید نفت در اوپک معاف می‌شوند

ایران از کاهش تولید نفت در اوپک معاف می‌شوند

دو منبع آگاه در اوپک اعلام کردند که این سازمان در حال بررسی معاف‌ کردن ایران، عراق و لیبی از هرگونه کاهش تولید نفت است.

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از بلومبرگ، وزیر نفت عربستان گفته است هیچگونه دشواری را در نشست این هفته وزرای نفت اوپک در وین پیش‌بینی نمی‌کند.

به گفته دو منبع آگاه در اوپک که خواستند نامشان فاش نشود، در صورت تصمیم‌ گیری اوپک برای کاهش تولید، ایران، عراق و لیبی هیچ اجباری برای کاهش عرضه نفت خود نخواهند داشت.

علی‌ النعیمی وزیر نفت عربستان روز گذشته در وین به خبرنگاران گفت: این اولین بار نیست که عرضه در بازار نفت بیش از حد شده است.

قیمت نفت ماه گذشته به دلیل افزایش تولید نفت آمریکا که به بالاترین سطح سه دهه اخیر رسیده و گمانه ‌زنی‌ها مبنی بر عدم کاهش تولید نفت عربستان در واکنش به عرضه مازاد، روند کاهشی شدیدی پیدا کرد و فعالان بازار از ترس کاهش بیشتر قیمت‌ها همه فروشنده شدند.

تحلیلگران بازار نفت در خصوص اینکه اوپک تولید خود را کاهش خواهد داد یا خیر دچار اختلاف‌نظر شده‌اند.

آبیشک دشپاند تحلیلگر بازار نفت لندن گفت: اینکه سه کشور ایران، عراق و لیبی مجبور به کاهش تولید نیستند منطقی به نظر می‌رسد، زیرا آنها در حال حاضر کمتر از توان و ظرفیت خود تولید می‌کنند.

عربستان احتمالا به دنبال تضمین‌هایی از سوی ایران و عراق و لیبی است که آنها تولید خود را افزایش ندهند.

نفت برنت امروز(سه‌شنبه) برای تحویل در ماه ژانویه با ۱۸سنت کاهش به ۷۹ دلار و ۵۰ سنت و نفت سبک آمریکا با هشت سنت کاهش به ۷۵ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه رسید.

وزیر نفت عربستان به خبرنگاران گفت: نمی‌داند اوپک در نشست این هفته چه کار خواهد کرد.

وی در عین حال بدون اشاره به جزئیات افزود: این نشست دشوار نخواهد بود.

النعیمی گفت: آیا این اولین‌ بار است که بازار با مازاد عرضه مواجه شده است؟ این اولین‌ بار نیست که این اتفاق رخ می‌دهد.

مذاکرات برای معاف‌ کردن ایران، عراق و لیبی از کاهش تولید یکی از چندین پیشنهاد تحت مذاکره است و بیانگر این حقیقت است که این سه کشور کمتر از ظرفیت خود تولید می‌کنند.

ایران، عراق و لیبی ماه گذشته در مجموع روزانه هفت میلیون بشکه نفت تولید کردند، در حالی که مجموع تولید نفت اوپک ۳۱ میلیون بشکه در روز بود. این در حالی است که مجموع تولید این سه کشور در دهه ۱۹۷۰ بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز بوده است.

وزیر انرژی روسیه روز گذشته در شرایطی که با دیدار با وزاری اوپک مذاکره درباره بازار نفت آماده می‌شود، گفت: این کشور برای کاهش تولید تصمیمی نگرفته است.

الکساندر نواک در مصاحبه با شبکه روسیه ۲۴ گفت: روسیه در حال حاضر برای متعادل‌ کردن بازار از طریق حفظ تولید کمک می‌کند.

وی افزود: احتمال کمی وجود دارد که اوپک برای کاهش تولید در این نشست به توافق برسد.

عراق دومین تولید‌کننده بزرگ اوپک قصد دارد تا سال ۲۰۱۷ تولید نفت خود را به شش میلیون بشکه در روز برساند. این کشور در سال جاری به‌طور متوسط روزانه سه میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرد.

صنعت نفت عراق پس از چند دهه جنگ و کمبود سرمایه‌گذاری که تولید این کشور را به دو میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در سال ۲۰۰۰ و یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در سال ۲۰۰۳ تنزل داد، در حال افزایش تولید است.

موسسه مالی سوشیت جنرال گفت: ایران و لیبی از سال ۲۰۱۲ دلیل اصلی اختلال عرضه در بازار جهانی نفت بوده‌اند.

در این گزارش آمده است: ایران به دلیل تحریم‌ها و لیبی به دلیل درگیری‌های داخلی تاثیر افزایش نفت شیل در آمریکا را جبران کرده‌اند، اما این اختلالات دیگر در حال کاهش هستند.

تولید نفت ایران براثر تحریم‌های آمریکا و اروپا کاهش یافته است. ایران در سال جاری روزانه به ‌طور متوسط دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرده که ۲۳ درصد کمتر از متوسط روزانه سه میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه‌ای سال ۲۰۱۱ است.

نمایندگان ایران و ۱+۵ روز گذشته در وین پس از اینکه نتوانستند براختلافات موجود غلبه کنند مذاکرات را تا ماه ژوییه ۲۰۱۵ تمدید کردند.

بیژن زنگنه ۲۱ نوامبر اعلام کرد که ایران از سهم فروش نفت جهانی خود تحت هر شرایطی دفاع خواهد کرد.

وی افزود: ایران می‌تواند صادرات نفت خود را ظرف دو ماه پس از لغو تحریم‌ها دو برابر کند.

لیبی بزرگ‌ترین دارنده ذخایر نفتی قاره آفریقا در سال جاری به‌ طور متوسط روزانه ۴۳۷ هزار بشکه نفت تولید کرد که کمتر از یک سوم تولید این کشور در سال ۲۰۱۰ است که روزانه یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بود.

اختلافات و خشونت‌های سیاسی در لیبی به دلیل نبود حاکمیت مرکزی از زمان برکناری معمر قذافی افزایش یافته و مانع تولید نفت این کشور شده است.

سمیر کامل نماینده لیبی در اوپک گفت: در ماه گذشته این کشور باید از هرگونه کاهش تولید در اوپک معاف شود.

وی افزود: لیبی تقریبا یک سال خارج از بازار بوده و دیگر اعضای اوپک اعلام کرده‌اند که فضا را برای احیای تولید این کشور باز خواهند کرد.

تولید نفت لیبی در ماه آوریل به ۲۱۵ بشکه تنزل کرد؛ زمانیکه پایانه‌های نفتی این کشور توسط شورشیانی که به دنبال خودمختاری در شرق این کشور هستند تعطیل شد.

تولید نفت لیبی در ماه گذشته به ۸۵۰ هزار بشکه در روز بازگشت و مجددا به دلیل توقف فعالیت میدان نفتی الشراره بزرگ‌ترین میدان نفتی لیبی، مجددا حدود ۴۰ درصد کاهش یافت.