چهارشنبه,۴ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۴ : ۰۳
خانه / نفت / ایران بازار نفت را متحول می‌کند
۱۳۹۴/۰۲/۲۳

ایران بازار نفت را متحول می‌کند

ایران بازار نفت را متحول می‌کند

لاتس نوشت، توافق هسته‌ای احتمالی بین ایران و غرب می‌تواند بازارهای انرژی را در اواخر امسال تکان دهد زیرا عرضه نفت ایران به بازار افزایش خواهد یافت.
به گزارش اژانس خبری انرژی،نشریه پلاتس گزارش داد، با توجه به احتمال ورود بشکه بیشتر نفت ایران به بازار در صورت لغو تحریمها، نیمه دوم امسال می‌تواند اتفاقات بیشتری رخ دهد.
مارگارت مک کویل خبرنگار ارشد پلاتس گفت: تولید اوپک به مرز ۳۱ میلیون بشکه در روز رسیده است که کاملا بالاتر از سقف تولید کنونی این سازمان است.
ایران، عراق، کویت و نیجریه نیز افزایش تولید ناچیزی را داشتند در حالیکه تولید آنگولا به دلیل مشکلات میدان پلوتونیو بریتیش پترولیوم و قطع برق روزانه ۷۰ هزار بشکه کاهش یافت.
پلاتس اعلام کرد: به رغم کاهش قیمت نفت و تولید زیاد بعید است اوپک در نشست آتی خود در پنج ژوئن سقف تولید کنونی را تغییر دهد.
مک کویل افزود: با توجه به تاکید اوپک روی حفظ سهم بازار بعید است در نشست پنجم ژوئن شاهد تغییر در سیاست تولید اوپک باشیم.
عربستان، بزرگترین تولیدکننده اوپک پس از افزایش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه و رساندن آن به روزانه ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در ماه آوریل بیشترین افزایش تولید را در بین اعضا داشته است.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت در ماه آوریل به تولید بی سابقه روزانه ۳۰ میلیون و ۹۳۰ هزار بشکه در روز رسید که تقریبا یک میلیون بشکه در روز بالاتر از سقف تولید روزانه کنونی این سازمان است.
تولید نفت اوپک در ماه آوریل نسبت به مارس در پی افزایش تولید چندین تن از اعضا یک جهش روزانه ۲۱۰ هزار بشکه ای را داشته است.
تولید نفت لیبی در ماه آوریل درگیری‌های سیاسی و تعطیلی میادین روزانه ۴۰ هزار بشکه افزایش یافت و به ۵۲۰ هزار بشکه در روز رسید.
لیبی ماه گذشته موفق شد تولید نفت خود را به حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز برساند اما سپس مشکلات فنی و تعطیلی میادین باعث شد تولید نفت لیبی به حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز بازگردد.