یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۳ : ۱۱
خانه / نفت / ایران برای حفظ سهم بازار، نفتش را ارزان‌تر کرد
۱۳۹۴/۰۶/۲۳
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت:

ایران برای حفظ سهم بازار، نفتش را ارزان‌تر کرد

ایران برای حفظ سهم بازار، نفتش را ارزان‌تر کرد

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: کاهش قیمت نفت سبک ایران برای ماه اکتبر در راستای حفظ سهم ایران در بازار انجام شده است.

به گزارش خبرانرژی،‌ سید محسن قمصری  درباره کاهش قیمت نفت سبک ایران برای فروش در ماه اکتبر همانند عربستان، با اشاره به این که شرائط بازار تعیین کننده قیمت نفت است، تصریح کرد: زمانی که عربستان اقدام به کاهش قیمت نفت می کند طبیعی است که ایران نیز با حفظ فاصله کیفی، قیمت نفت خود را کاهش دهد چون در غیر این صورت بازار را از دست خواهد داد.

هم اکنون رقابت در بازار آسیا بسیار زیاد است و کشورهای آمریکا، آمریکای جنوبی، ونزوئلا و حتی روسیه در بازار آسیا حضور دارند، بنابراین، رقابت در این بازار زیاد است و منطقی به نظر می آید که تولید کنندگان نفت در بازار آسیا برای گرفتن سهم خود اقدام به کاهش قیمت نفت خود کنند.

وی با با بیان این که این موضوع به معنای ارزان کردن نفت نیست بلکه تفاوت کیفی نفت خام ایران با عربستان همچنان حفظ می شود، تصریح کرد: قیمت نفت سبک ایران به طورمعمول ١٠ تا ٢٠ سنت از نفت سبک عرب عربستان گرانتر است که این موضوع حفظ می شود.

به گزارش شانا، عربستان پیشتر اعلام کرد که قیمتهای رسمی خود را برای ماه اکتبر تغییر می دهد و در این راستا، اختلاف قیمتی نفت‌خام خود را برای خریداران آسیایی کاهش و برای خریداران حوزه مدیترانه افزایش می دهد.

برخی تحلیلگران معتقدند این سیاست می تواند بر سیاستهای قیمتی عراق نیز تاثیر داشته باشد. صادرات نفت عربستان‌ در ماه ژوئن ٢٠١۵ نسبت به ماه گذشته ۶,٢ درصد رشد داشته و به هفت میلیون و ٣۶۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

کمترین میزان صادرات عربستان‌ طی ١٠ سال گذشته مربوط به ماه اوت ٢٠١٠ به میزان پنج میلیون و ٢۴٧ هزار بشکه در روز بوده و بیشترین میزان صادرات نیزمربوط به ماه نوامبر ٢٠٠۵ با صادراتی به میزان هفت میلیون و ٩۶٢ هزار بشکه در روزاست.