چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۰۱ : ۰۴
خانه / برق / ایران برق سرمایه‌گذاران خارجی را می‌خرد / ایران و آلمان دست در دست هم
۱۳۹۴/۰۲/۱۶

ایران برق سرمایه‌گذاران خارجی را می‌خرد / ایران و آلمان دست در دست هم

ایران برق سرمایه‌گذاران خارجی را می‌خرد / ایران و آلمان دست در دست هم

وزارت نیرو برای حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر به مدت ۲۰ سال برق تولیدی را به صورت تضمینی خریداری می‌کند.

به گزارش اژانس خبری انرژی، مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) با اشاره به این که نرخ‌های موجود درمقایسه با نرخ کشورهای منطقه بیشتر است و با تعرفه‌های موجود، بازگشت سرمایه در مدت چهار سال رقم می‌خورد، گفت: انرژی‌های تجدیدپذیر تنها راه برای حفاظت از محیط زیست است و با پیشرفت فناوری، هزینه‌های حفاظت از محیط زیست کاهش یافته است.

سیدمحمد صادق‌زاده با اشاره به اینکه اکنون آلمان در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان پیشرو است و در زمینه نصب انرژی خورشیدی مقام نخست را به خود اختصاص داده، اظهار کرد: زمانی که آلمان به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر به ویژه انرژی خورشیدی اقدام کرد، هزینه ها بسیار بالا بود، اما همین اقدام موجب شد تا فناوری پیشرفت کند و هزینه‌ها کاهش یابد.

وی با تاکید بر اهمیت تحقیق و توسعه در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: خوشبختانه کشور ما طی چند سال اخیر به انرژی‌های نو اهتمام ورزیده و درحال حاضر بیش از ۱۰۰ مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی داریم که به‌طور مستقیم در رابطه با انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت می‌کنند.

مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) با اشاره به دستاوردهای خوب در حوزه انرژی های نو گفت: پژوهش‌های گسترده‌ای در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر صورت گرفته است که یکی از زمینه‌های بسیار مساعد، همکاری بین ایران و آلمان محسوب می‌شود.

صادق‌زاده با اشاره به پیشرفت‌هایی که طی سال‌های گذشته در کشور آلمان صورت گرفته است و همتی که در ایران در زمینه تحقیق و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر وجود دارد، همکاری‌های مناسبی می‌تواند بین دو کشور آغاز شود، تاکید کرد: ما به اندازه آلمان برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر انگیزه داریم؛ از آنجا که ایران یکی از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان بزرگ انرژی در جهان محسوب می‌شود، با ادامه روند موجود باید بخش اعظمی از گاز کشور را به مصارف داخلی اختصاص دهیم.

وی با اشاره به تلاش ایران برای منتفع سازی جهان از ظرفیت گاز کشورمان گفت: برای حفظ ظرفیت صادراتی باید به انرژی‌های تجدیدپذیر روی بیاوریم چراکه این موضوع امنیت انرژی جهان را تامین می‌کند.

مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را یک اقدام برد- برد دانست و گفت: بخشی از انرژی مصرفی خود را می‌توانیم از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنیم و ضریب امنیت انرژی را بیش از گذشته افزایش دهیم؛ همچنین نرخ‌های موجود درمقایسه با نرخ کشورهای منطقه بیشتر است و با تعرفه‌های موجود، بازگشت سرمایه در مدت چهار سال رقم می‌خورد ضمن آنکه وزارت نیرو به‌مدت ۲۰ سال برق حاصل از انرژی‌های تجدیدپذیر را به‌صورت تضمینی خریداری می‌کند که فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش محسوب می‌شود.