سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۰۶ : ۰۳
خانه / نفت / ایران به انحصار آمریکا در تولید یک فرآورده استراتژیک نفتی پایان داد
۱۳۹۴/۰۲/۱۹

ایران به انحصار آمریکا در تولید یک فرآورده استراتژیک نفتی پایان داد

ایران به انحصار آمریکا در تولید یک فرآورده استراتژیک نفتی پایان داد

با رونمایی از یک فرآورده استراتژیک نفتی، ایران به انحصار آمریکا در تولید این محصول که در صنایع نفت و گاز کاربرد دارد، پایان داد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،در حاشیه برگزاری بیستمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، از یک نوع روغن صنعتی که در صنایع خاص از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، حفاری و نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، رونمایی شد.
پیش از این تنها آمریکا این محصول نفتی را تولید می کرد که با دستیابی به دانش فنی، ایران نیز به جمع تولیدکنندگان این محصول پیوست.
سید صمد هاشمی مدیر گروه صنعتی Tبازرگانی ام.آر.تی در خصوص این فرآورده نفتی اظهار داشت: این محصول، میزان مصرف روغن های صنعتی را تا ۸۰ درصد کاهش می دهد به طوری که می تواند نقش زیادی در کاهش هزینه های تولید و انرژی داشته باشد.
وی با بیان آنکه قیمت تولید این روغن استراتژیک در داخل کشور معادل یک پنجم مشابه خارجی است، گفت: برای تولید این روغن استراتژیک که در ماشین آلات دوار و گیربکس های تاسیسات نفت، گاز، پتروشیمی و سایر صنایع خاص کاربرد دارد، تنها پنج درصد مواد اولیه آن از خارج وارد و سایر مواد تشکیل دهنده توسط منابع داخلی تامین می شود.
این فعال صنعت نفت با بیان اینکه امکان تولید سالانه ۲۰ میلیون لیتر از این نوع روغن صنعتی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: براساس برنامه ریزی انجام شده، قرار است این محصول علاوه بر تامین نیاز داخلی، از سال آینده به سایر کشورها از جمله کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز صادر شود.

 

هاشمی خاطرنشان کرد: این محصول در حال حاضر مراحل اخذ گواهینامه های تاییدیه از مراکز معتبر اروپایی و آسیایی را طی می کند.
بیستمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت از ۱۶ تا ۱۹ اردیبهشت ماه با حضور ۱۸۰۰ شرکت داخلی و خارجی برگزار می شود