سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۰۹ : ۰۳
خانه / منهای انرژی / ایران دارنده هشتمین نفت گران قیمت در اوپک
۱۳۹۴/۰۲/۲۳

ایران دارنده هشتمین نفت گران قیمت در اوپک

ایران دارنده هشتمین نفت گران قیمت در اوپک

دبیرخانه اوپک اعلام کرد، مقایسه قیمت نفت کشورهای عضو اوپک در ماه گذشته میلادی نشان می دهد که مانند ماه قبل، ایران هشتمین نفت گران را در میان ١٢ نفت موجود در سبد نفتی اوپک در اختیار داشته است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از دبیرخانه اوپک، نفت ایران در ماه آوریل با رشدی معادل چهار دلار و ٩٩ سنت در ماه آوریل به ۵۶٫۲۶ دلار در هر بشکه رسید در حالیکه میانگین قیمت نفت خام ایران در ماه گذشته معادل ۵١ دلار و ٢٧ سنت در هر بشکه بوده است.

مقایسه قیمت نفت کشورهای عضو اوپک در ماه گذشته میلادی نشان می دهد که مانند ماه قبل، ایران هشتمین نفت گران را در میان ١٢ نفت موجود در سبد نفتی اوپک در اختیار داشته است.

این درحالی است که نفت اورینت اکوادور با رشد بالای ۶ دلاری قیمتش در ماه گذشته، بالاترین رشد قیمت نفت را در میان اعضای اوپک داشته و ایران از این نظر در اوپک پنجم است.

از سوی دیگر، قیمت نفت ایران در ماه آوریل بیشتر از شش دلار بالاتر از میانگین آن در سال ٢٠١۵ بوده است. هرچند که متوسط قیمت در سال ٢٠١۴ معادل ١٠۴دلار و ۵۴ سنت در هر بشکه بود که قابل مقایسه با قیمت های امسال نیست.

در ماه آوریل میانگین قیمت هر بشکه نفت بانی لایت نیجریه ۶٠ دلار و ۶۵ سنت، گیراسول آنگولا ۶١ دلار و ١٢ سنت، صاحاران الجزایر ۵٩ دلار و ٧۵ سنت، السدر لیبی ۵٨ دلار و ۴٠ سنت، موربان امارات ۶١ دلار و ۶۶ سنت، سبک عربستان ۵٧ دلار و ٧٣ سنت، مارین قطر ۵٨ دلار و ۵١ سنت، نفت صادراتی کویت ۵۵ دلار و ٩۶ سنت، نفت سبک بصره ۵۵ دلار و ۶١ سنت، مری ونزوئلا ۴٩ دلار و ۴٩ سنت و اورینت اکوادور ۵٢ دلار و ٧٣ سنت بوده است.

این در حالی است که قیمت سبد نفتی اوپک در معاملات امروز با ۴۶ سنت افزایش به ۶٢ دلار و ۴٩ سنت در هر بشکه رسیده است.