چهارشنبه,۴ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۴ : ۰۳
خانه / نفت / ایران هرگز تولید خود را کاهش نخواهد داد/ اوپک مسئولیتش را فراموش
۱۳۹۳/۰۹/۰۵
وزیر نفت در وین:

ایران هرگز تولید خود را کاهش نخواهد داد/ اوپک مسئولیتش را فراموش

ایران هرگز تولید خود را کاهش نخواهد داد/ اوپک مسئولیتش را فراموش

وزیر نفت کشورمان امروز چهارشنبه گفت: صرف نظر از هر تصمیمی که در نشست وزرای اوپک گرفته شود، ایران تولید نفت خود را کاهش نخواهد داد زیرا در حال حاضر به شکل قابل توجهی کمتر از ظرفیت خود تولید می کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پلاتس، بیژن زنگنه امروز چهارشنبه هنگام ورود به وین برای حضور در نشست وزرای نفت اوپک اعلام کرد که بسیار حائز اهمیت است که تولیدکنندگان خارج از اوپک برای متعادل کردن عرضه و تقاضا با توجه به کاهش 30 درصدی قیمت جهانی نفت مشارکت داشته باشند.

زنگنه در پاسخ به این سوال که آیا ایران در صورت توافق اعضای اوپک برای کاهش تولید خود را کاهش خواهد داد گفت: هرگز این اتفاق رخ نخواهد داد ما کمتر از سهم خود در حال تولید هستیم و هیچ کس از ایران انتظار ندارد تولید خود را کاهش دهد.

براساس آمارهای پلاتس ،ایران ماه گذشته روزانه دو میلیون و 830 هزار بشکه نفت تولید کرد که بسیار کمتر از تولید روزانه سه میلیون و 600 هزار بشکه‌ای این کشور در سال 2011 میلادی و قبل از تحریم های بین المللی علیه تهران است.

وزیر نفت ایران در پاسخ به این سوال که موضع ایران در قبال گفت وگوهای اوپک چیست گفت:‌ ما باید با دیگر اعضا گفت‌وگو کنیم و درباره نحوه روبرو شدن با این وضعیت تبادل نظر داشته باشیم مهمترین مساله برای همه ما اتحاد و همبستگی در اوپک است.

زنگنه همچنین خاطرنشان کرد: کشورهای خارج از اوپک باید برای کمک به متعادل کردن بازار با توجه به کاهش اخیر قیمت های نفت مشارکت کند. وی افزود:‌دراین وضعیت معتقدم باید مشارکت تولیدکنندگان خارج از اوپک را برای مدیریت بازار داشته باشیم.

علی النعیمی وزیر نفت عربستان روز سه شنبه با مقامات نفتی بلندپایه روسیه ، مکزیک و ونزوئلا درباره وضعیت کنونی بازار مذاکره کرد اما طرفین درخصوص کاهش تولید وبرای افزایش قیمت ها به توافق نرسیدند. روسیه پیشنهاد کرده آماده همکاری با اوپک برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت است که به اقتصاد این کشور لطمه زده است.

زنگنه در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال می دهد اوپک تولید خود را کاهش دهد گفت:‌ در حال حاضر نمی توانم درباره آمار و ارقام صحبت کنم ما باید با همکاران خود گفت‌وگو کنیم. آنچه مشخص است این است که اوپک هرگز مسوولیت خود برای تنظیم درآمد اعضای خود را فراموش نمی کند و تحت شرایط سخت نشان داده که می تواند مشکلات را با خرد خود مدیریت کند.

وی خاطرنشان کرد: ما نباید بدون توافق تصمیم بگیریم و باید موافقت تمام اعضای اوپک برای رسیدن به تصمیم گیری داشته باشیم.

اوپک بلوغ، اتحاد و همبستگی برای هر گونه تصمیم برای بالا بردن منافع تولیدکنندگان و اعضای خود را دارند.

با توجه به این که قیمت های نفت از ماه ژوئن تاکنون حدود 35 دلار در هر بشکه کاهش یافته کشورهای تولیدکننده که تا حد زیادی به صادرات نفت وابسته هستند لطمه زیادی خورده اند.

زنگنه گفت:‌نمی توانم درباره مقدار افزایش قیمت نفت صحبت کنم اما در حال حاضر می توان گفت که تقریبا هیچ یک از تولیدکنندگان این شرایط را مطلوب نمی دانند.

وی افزود: ایران و دیگر کارشناسان بازار معتقدند که بازار در حال حاضر با مازاد عرضه مواجه است و در سال 2015 نیز این وضعیت ادامه خواهد داشت.

زنگنه گفت: سال آینده ما با مازاد عرضه بیشتری مواجه خواهیم شد.

وزیر نفت ایران قرار است اواخر امروز با علی النعیمی وزیر نفت عربستان دیدار کند.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>