یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۵۰ : ۱۱
خانه / گاز / ایران و چالش رینگ گازی اروپا
۱۳۹۴/۰۲/۲۷

ایران و چالش رینگ گازی اروپا

ایران و چالش رینگ گازی اروپا

در حالی که در روزهای اخیر برخی خبرها نشان از تصمیم ایران برای امضای قرارداد گازی با امارات داشت، معاون وزیر نفت نیز صحبت از درخواست کشورهای اروپایی برای مذاکره گازی با ایران کرده است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،بعد از اعلام آمادگی برخی کشورهای نفتی برای حضور در بازارهای ایران، حالا نوبت به مشتریان گازی رسیده که با مذاکره، راه را برای بعد از تحریم باز کنند. برخی معتقدند که بعد از قطعی شدن تفاهم لوزان، می‌توان امید به برقراری یک رابطه نفت و گازی مشترک میان ایران و کشورهای مطرح در این حوزه داشت.

در این میان، حمیدرضا عراقی مدیر عامل شرکت ملی گاز در حالی از تمایل کشورهای اروپایی برای گاز ایران خبر داده است که ظرفیت تولید سالانه ایران در گاز، ۲۲ میلیارد مترمکعب است که به اذعان برخی گزارش‌ها، این میزان تا سه سال آینده به ۳۳ میلیارد هم می‌رسد. همین مسئله نشان از پتانسیل ایران برای پیوستن به بازارهای جهانی است.

با این حال،‌ کشورهای اروپایی که مدیرعامل شرکت ملی گاز به طور کلی از آنها صحبت کرده، اولین مشتریان گازی ایران نبوده‌اند، چرا که پیش از این نیز، ترکیه برای اصلاح رابطه گازی خود با ایران، وارد مذاکره شده بود تا بتواند شکایت مطرح کرده علیه ایران را به یک دوستی گازی بدل کند.

کمی بعد نیز، امارات درخواست مذاکره گازی با ایران را مطرح کرد که البته نتیجه مشخص‌تری در پی داشت و برخی مقامات گازی خبر از امضای یک قرارداد مشترک میان ایران و امارات داده بودند.

در عین حال، ایران نیز در سال‌های تحریم در تلاش برای مذاکره با کشورهای اروپایی بود تا بتواند به رینگ گازی اروپا متصل شود یا بخشی از نیازهای گازی این کشورها را تامین کند. رینگ گازی اروپا که پیش از این پیشنهاد آن برای آسیا نیز مطرح شده بود،‌ به منزله یک تبادل مشترک گازی میان کشورهایی است که نیاز به واردات یا صادرات گاز دارند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، ایران در صورت قطعی کردن مذاکرات یا توافق‌های خود با کشورهای اروپایی می‌تواند تامین کننده بخشی از گاز اروپا و البته رینگ گازی اروپا شود و همزمان از سرمایه‌گذاری کشورهای اروپایی در حوزه نفت و گاز خود بهره ببرد.

 

 

منبع:اقتصاد نیوز