چهارشنبه,۴ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۴ : ۰۳
خانه / گاز / ایران کماکان می تواند گاز اروپا را تامین کند
۱۳۹۴/۰۲/۱۸
چراغ سبز به قاره سبز

ایران کماکان می تواند گاز اروپا را تامین کند

ایران کماکان می تواند گاز اروپا را تامین کند

ایران کماکان می تواند که صادرات گاز به اروپا را از طریق خط لوله اجرایی کند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،مدیر بین الملل شرکت ملی گاز ایران در نشست خبری در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: با توجه به بررسی های انجام شده مسیری که برای ورود به مرز اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده، ۲٫۵ تا سه هزار کیلومتر است.

عزیزالله رمضانی افزود: بر این اساس شرکت ملی گاز ایران کماکان شانس این را دارد که از طریق خط لوله به اروپا گاز صادر و بخشی از گاز اروپا را تامین کند.

مدیر بین الملل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: از طرف دیگر با توجه به بحرانی که بین اروپا و روسیه اتفاق افتاده، اروپا دنبال این است که منابع و مسیرهای انتقال گاز خود را متنوع کند.

رمضانی تاکید کرد: این اتفاقها منجر به این شد که اتحادیه اروپا برای تامین گاز به دنبال گزینه های جدید باشد.
وی تاکید کرد: ایران یکی از بهترین شانسها در بین کشورهایی است که می تواند در بلند مدت کمبود گاز اروپا را تامین کند.

مدیر بین الملل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: بر اساس آخرین آماری که وجود دارد، ایران نخستین دارنده ذخایر گاز در دنیا است و با تولید کنونی، تا ۱۲۰ سال گاز خواهیم داشت و این در حالی که برخی از تامین کنندگان گاز اروپا کمتر از ۲۰ تا ۳۰ سال منابع گازی دارند.

رمضانی یادآور شد: در مجامع غیر رسمی اروپا امکان این که گاز از ایران تامین شود مطرح شده و آنها منتظر هستند تا شرایط سیاسی بهتر شود.

وی یادآور شد: مصرف ال ان جی اتحادیه اروپا، دو هزار و ۳۰۰ میلیون مترمکعب در سال است و معادل این مقدار انرژی مصرف می کنند. به گفته وی، اتحادیه اروپا هم اکنون حدود ۲۲ تا ۲۳ درصد از انرژی را از گاز طبیعی تامین می کند.
وی با بیان این که دو مطلب باعث شده که وضع تجارت جهانی گاز نسبت به چیزی که تاکنون جریان داشته متغییر شود، گفت: ابتدا این که مقدار تولید گاز اروپا از جمله نروژ و هلند و .. رو به کاهش است.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص مذاکرده ایران برای صادرات گاز به چین نیز گفت: این کشور تاکنون مذاکره ای برای تامین گاز از طریق خط لوله صلح نداشته است.

رمضانی ادامه داد: چین با پاکستان قراردادهایی را بصورت مستقیم امضا کرده تا خط لوله ای ایجاد کند و ترمینال دریافت ال ان جی نیز می سازد.

به گفته وی، خط لوله ای که می سازند بخشی از خط لوله ای خواهد بود که در آینده می تواند برای تامین گاز پاکستان از طریق ایران نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

وی یادآور شد: در صورت ساخت این خط لوله، امکان این که در آینده به خط لوله گاز ایران متصل شود و گاز را به نقاط مصرف برساند وجود دارد و این یک نکته مثبت برای ما خواهد شد.