شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۸ : ۰۲
خانه / نفت / ایران ۵۶۰ میلیون لیتر گازوییل صادر کرد
۱۳۹۴/۰۶/۲۱
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی:

ایران ۵۶۰ میلیون لیتر گازوییل صادر کرد

ایران ۵۶۰ میلیون لیتر گازوییل صادر کرد

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از صادرات ۵۶۰ میلیون لیتر گازوییل خبر داد و گفت: صادرات این حجم از گازوییل، معادل ۲۵۰ میلیون دلار برای کشور درآمدزایی داشته است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از ایرنا، سیدناصر سجادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ، درباره صادرات گازوییل اظهار داشت: تا سال گذشته باید گازوییل وارد می کردیم، اما با توجه به افزایش گازرسانی به صنایع از میزان مصرف گازوییل کاسته شده هرچند با مازاد این فرآورده مواجه هستیم به طوری که برای اولین بار صادرکننده این فرآورده شده ایم.

 
وی با بیان آنکه در ۱۶۰ روز نخست سال جاری حدود ۵۶۰ میلیون لیتر (معادل ۲۵۰ میلیون دلار) گازوییل صادر شده است، اظهار داشت: بخشی از گازوییل از طریق مرز زمینی به کشورهای پاکستان و افغانستان و بخشی دیگر از طریق دریا به سایر کشورها صادر شده است.

 
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران خاطرنشان کرد: قرارداد صادرات گازوییل به عراق را نیز نهایی کرده ایم و صادرات به این کشور نیز آغاز شده است. افزایش نظارت بر خودرهای دیزلی و مقابله با قاچاق گازوییل و همچنین کاهش مصرف گازوییل توسط نیروگاه ها، از عوامل اصلی کاهش مصرف گازوییل در کشور به شمار می روند.

 
وی همچنین پیش از این به ایرنا گفته بود: سال گذشته به طور میانگین روزانه ۳۵ میلیون لیتر نفت کوره مصرف شد، اما در سال جاری به علت افزایش گازرسانی ، میزان مصرف با کاهش حدود ۳۰ درصدی به ۲۵ میلیون لیتر رسیده است.

 
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران درباره مصرف نفت کوره خاطرنشان کرد: همه صادرات نفت کوره توسط مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت انجام می شود.

 
سجادی با اشاره به آمادگی کشورمان به تحویل سوخت هواپیما به کشورهای متقاضی، گفت: در صورت تمایل هر کشور قادر هستیم که به آن کشور، سوخت هوایی صادر کنیم.

 
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به استانداردهای خاص سوخت هواپیما، اظهار داشت: افغانستان از مشتریان سوخت هواپیمای ایران است.

 
وی گفت: در ۱۶۰ روز نخست سال جاری (تا ۷ شهریورماه) ۲ هزار تن سوخت جت به افغانستان صادر شده است.