چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۱۹ : ۰۲
خانه / دسته‌بندی نشده / بازارهای جهانی طلا، ارز و نفت نگران از انتخاب افراط گرایان
۱۳۹۵/۱۱/۳۰

بازارهای جهانی طلا، ارز و نفت نگران از انتخاب افراط گرایان

بازارهای جهانی طلا، ارز و نفت نگران از انتخاب افراط گرایان

بازارهای جهانی طلا، ارز و نفت هفته گذشته بیش از هر چیز تحت تاثیر نتایج نظرسنجی ها پیرامون انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بود که در آن احتمال پیروزی نامزد افراطی راست گرا تقویت شد.

به گزارش خبرانرژی، مروری بر تحولات بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۱۲ فوریه (۲۴ بهمن) نشان می دهد که با وجود گذشت یک ماه از آغاز عصر ریاست جمهوری دونالد ترامپ، این بازارها همچنان تحت تاثیر اظهارنظرها، دستورها و وعده های وی قرار دارند.

** تحولات بازار ارز
در هفته مورد بررسی، شاخص دلار ۱٫۰۳ درصد تقویت شد؛ این تقویت پس از آن رخ داد که دونالد ترامپ پس از گذشت بیش از یک ماه در مورد برنامه کاهش مالیات ها وعده جدیدی داد؛ ترامپ گفت که به زودی برنامه اساسی در این رابطه را اعلام خواهد کرد.
موضوع از این جهت دارای اهمیت بود که سکوت ترامپ در رابطه با کاهش مالیات و افزایش مخارج دولتی که در زمان انتخابات وعده آن را داده بود، این گمان را بین تحلیلگران ایجاد کرده بود که شاید ترامپ از مواضع اعلامی خود در رابطه با سیاست های بودجه عقب نشسته است.
این ذهنیت به همراه تلاش بی وقفه رئیس جمهوری آمریکا و کابینه او در تلاش برای تضعیف ارزش دلار در برابر سایر ارزها باعث شد تا از ابتدای امسال دلار سیر نزولی به خود بگیرد. به طوری که در ۶ هفته منتهی به ابتدای هفته گذشته شاخص دلار ۳٫۲۵ درصد ارزش خود را از دست داد.
تقویت دلار در هفته گذشته دلایل دیگر نیز داشت؛ شاخص های اقتصادی آمریکا مانند موازنه تجاری، مطالبات بیکاری و شاخص قیمت واردات بهتر از انتظار بودند که در تقویت دلار بی تاثیر نبود.
یورو به همراه سایر ارزهای اروپایی مانند کرون سوئد و فرانک سوئیس هفته خوبی را پشت سر نگذاشت؛ علاوه بر آمار اقتصادی کمتر از انتظار اقتصاد آلمان، افزایش ریسک سیاسی در اروپا سبب تضعیف ارزهای این قاره در برابر دلار شد.
پس از مشخص شدن فساد «فرانسوا فیون» نازمرد حزب محافظه کار فرانسه و پیشتاز عرصه انتخابات این کشور، به یک باره میزان محبوبیت او در نظرسنجی ها کاهش یافت و نامزد عوام گرا و راست گرا خانم «مارین لی پن» از او پیشی گرفت.
خانم لی پن وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات، فرانسه را از اتحاد پولی یورو خارج و در مورد عضویت در اتحادیه اروپا همه پرسی برگزار می کند؛ این موضع در صورت تحقق تهدید بزرگی نه فقط برای فرانسه بلکه برای کل اتحادیه و قاره اروپا خواهد بود.
البته فیلون پس از برملا شدن فساد ضمن عذرخواهی، عنوان کرد که از نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری عقب نشینی نمی کند که این موضوع تا حدودی توانست از کاهش شدید یورو در برابر دلار جلوگیری کند.
برخلاف ارزهایی مانند یورو، فرانک و کرون که هفته گذشته در مقابل دلار تضعیف شدند، پوند استرلینگ شرایط بهتری داشت؛ تراز تجاری و تولیدات صنعتی تنها آمارهای مهمی بودند که در روز پایانی هفته گذشته از انگلیس منتشر شد که هر دو بهتر از انتظار بود؛ البته دلیل پایداری پوند بیش از آنکه به دلیل شرایط اقتصادی انگلیس باشد مرهون کاهش نگرانی ها در مورد خروج سخت انگلیس از اتحادیه اروپاست.
در مورد ین ژاپن نیز افزایش ریسک سیاسی در اروپا از یک سو و تمایل دولت جدید آمریکا به حمایت گرایی که تهدیدی برای رشد اقتصاد جهان است، سبب تقویت ین در هفته های اخیر شده است.
البته باید به این موارد تمایل ترامپ برای تضعیف تحمیلی دلار در برابر ارزهایی مانند ین و یورو را نیز اضافه کرد؛ ترامپ مدعی است در حالی که آمریکا امنیت ژاپن را تامین می کند، این کشور در حال دزدیدن شغل آمریکایی هاست.
در مجموع و بر اساس بررسی اداره مطالعات ارزی بانک مرکزی در هفته مورد بررسی، ارزش ین ژاپن و فرانک سوئیس در برابر هر دلار آمریکا به ترتیب ۰٫۵۴ و یک درصد تضعیف شد. ارزش دلار آمریکا روز جمعه گذشته نسبت به جمعه پیش از آن در برابر هر یورو ۱٫۳۴ درصد تقویت و در برابر هر پوند بدون تغییر نسبت به جمعه هفته قبل باقی ماند.
به نرخ های پایان وقت بازار نیویورک، در هفته گذشته هر یورو در محدوده ۱٫۰۶۴۲ تا ۱٫۰۴۵۲ دلار و هر پوند در محدوده ۱٫۲۴۸ تا ۱٫۲۵۴۰ دلار در نوسان بود. همچنین هر دلار نیز در دامه ۱۱۳٫۲ تا ۱۱۱٫۷۵ ین متغییر بود.

** تحولات بازار طلا
بهای طلا جمعه هفته گذشته نسبت به جمعه هفته پیش از آن ۱٫۲۴ درصد افزایش یافت؛ نوسان های هفته گذشته قیمت طلا در بازار نیویورک در محدوده ۱۲۲۵٫۴۲ تا ۱۲۳۹٫۲۷ دلار برای هر اونس در نرخ های پایانی ثبت شد.
هرچند به نظر می رسد روند طلا با روند حرکتی دلار بوده و همزمان با تقویت دلار، بهای طلا نیز افزایش یافت اما مقایسه ارقام ابتدایی و انتهایی هفته گذشته نشان دهنده کاهش ارزش طلا در طول هفته گذشته و تقویت دلار است.
هرچند ارقام نشان از کاهش تقاضای فیزیکی طلای چین و هند در مقایسه با ارقام سال گذشته در این مقطع زمانی دارد اما نااطمینانی های سیاسی، مهمترین محرک تقاضای غیرفیزیکی طلا بوده است.
دستور ترامپ به تعلیق ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا و لغو دستور وی توسط یکی از قضات عالی رتبه آمریکا و در پیش بودن انتخابات در هلند، فرانسه و آلمان از مهمترین سرچشمه های نااطمینانی در بازار مالی از جمله طلا بوده است.
تقاضای فیزیکی طلا در ماه دسامبر در دو کشور چین و هند در مقایسه با دسامبر سال ۲۰۱۵ به ترتیب ۶۰ و ۲۱ درصد کاهش نشان می دهد.
در سایر روزهای هفته یاده شده، همزمان با افزایش ارزش دلار، بهای طلا کاهش یافته است.
اعلام برنامه کاهش مالیات ها از سوی ترامپ در هفته های آینده از دلایل افزایش ارزش دلار و افت بهای طلا به شمار می رود.

** تحولات بازار نفت
بهای نفت خام پایه آمریکا در جمعه هفته گذشته نسبت به جمعه پیش از آن ۶صدم درصد افزایش یافت که به نرخ های پایان وقت بازار نیویورک بهای هر بشکه نفت خام پایه آمریکا در محدوده ۵۲٫۱۷ دلار تا ۵۳٫۸۶ دلار معامله شد و متوسط هفتگی بهای هر بشکه آن در سطح ۵۲٫۸۸ دلار قرار گرفت. بهای نفت برنت در جمعه هفته گذشته نسبت به جمعه هفته پیش از آن ۰٫۱۹۴ درصد کاهش یافت.
هر بشکه نفت خام برنت به نرخ های پایان وقت بازار نیویورک در دامنه ۵۵٫۰۵ تا ۵۶٫۷۰ دلار معامله شد و متوسط هفتگی آن به هر بشکه ۵۵٫۶۴ دلار رسید.
به نرخ پایان وقت بازار نیویورک بهای هر بشکه نفت خام اوپک در محدوده ۵۲٫۱۳ تا ۵۳٫۷۷ دلار معامله شد. متوسط هفتگی بهای هر بشکه آن در سطح ۵۲٫۸۶ دلار قرار گرفت که در مقایسه آخرین نرخ هفته گذشته نسبت به جمعه هفته پیش از آن ۲٫۱۷ درصد کاهش یافت.
اوایل هفته گذشته قیمت نفت کاهش یافت اما در اواخر هفته بار دیگر روند صعودی در پیش گرفت و در نهایت در مقایس هفتگی تغییر قابل توجهی نکرد. روزهای دوشنبه و سه شنبه (۶ و ۷ فوریه) قیمت نفت کاهش یافت و به کمترین میزان در ۲هفته پیش رسید.
افزایش ۱۷ عددی سکوهای نفتی در هفته پیش ازآن، که بیشترین میزان از اکتبر ۲۰۱۵ میلادی بود، افزایش ذخایر نفت و بنزین آمریکا در هفته های اخیر، نگرانی از افزایش عرضه نفت شیل آمریکا در بازار و از بین رفتن تاثیر برنامه کاهش تولید اوپک در کنار کندتر شدن رشد تقاضای نفت چین در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش، از جمله علل اصلی کاهش قیمت نفت در اوایل هفته گذشته بود.
روز چهارشنبه آژانس بین المللی انرژی(EIA) آخرین آمار مربوط به ذخایر نفتی آمریکا را منتشر کرد که براساس آمار ذحایر نفتی آمریکا در هفته پیش از آن، ۱۳٫۸ میلیون بشکه افزایش یافت که بسیار فراتر از ۲٫۵ بشکه افزایش پیش بینی شده بود اما از افزایش ۱۴ میلیون بشکه ای پیش بینی شده توسط انجمن نفت آمریکا (API)کمتر بود.
از سوی دیگر ذخایر بنزین با وجود افزایش ۱٫۱ میلیون بشکه ای مورد انتظار ۸۶۹ هزار بشکه کاهش یافت.
پس از انتشار این آمار پیش بینی افزایش تقاضا در بازار بنزین سبب افزایش قیمت ها در بازار نفت شد. افزایش قیمت ها تا روز جمعه (۱۰ فوریه) ادامه یافت. در روز جمعه گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی و همچنین اوپک برای ژانویه منتشر شد.
براساس این گزارش ها، میزان پایبندی کشورها به برنامه کاهش تولید نفت اوپک به ترتیب ۹۰ و ۹۲ درصد اعلام شد. حتی برخی از اعضا از جمله عربستان بیشتر از میزان مقرر شده تولید خود را کاهش دادند.
همچنین آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود از تقاضا در سال ۲۰۱۷ را به میزان ۱۰۰ هزار بشکه افزایش داد و ۱٫۴ میلیون بشکه در روز اعلام کرد.
افزایش ۲٫۲ درصدی قیمت بنزین در بازار معاملات آتی، انتشار آمار مطلوب از اقتصاد چین و افزایش ۲۷٫۵ درصدی واردات نفت چین در ماه ژانویه سبب تقویت قیمت در بازار نفت شد.
همچنین در روز جمعه تعداد سکوهای نفتی آمریکا با هشت عدد افزایش به ۵۹۱ سکو رسید.

منبع: ایرنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>