یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۸ : ۰۴
خانه / نفت / بازبینی شیوه نامه حل اختلاف های قراردادی وزارت نفت با حضور سازندگان داخلی
۱۳۹۴/۰۲/۱۶

بازبینی شیوه نامه حل اختلاف های قراردادی وزارت نفت با حضور سازندگان داخلی

بازبینی شیوه نامه حل اختلاف های قراردادی وزارت نفت با حضور سازندگان داخلی

رییس سابق هیات داوری انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران از اصلاح و بازبینی شیوه نامه حل اختلاف های قراردادی وزارت نفت با حضور اعضای انجمن خبر داد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،قدرت سوری گفت : شیوه نامه حل اختلاف های قراردادی، به منظور نظارت بر حسن اجرای قراردادها و به عنون ساز و کاری برای حل اختلافات، با اهدافی نظیر پرهیز از طولانی شدن اختلافات یا لاینحل ماندن آنها و جلوگیری از توقف پروژه ها و جلوگیری از ایجاد زمینه های بروز فساد برای اجرا ابلاغ شده است.

وی افزود: این شیوه نامه با هدف رسیدگی به اخلاف هایی که در حین اجرای یک قرارداد میان دو طرف رخ داده و دو طرف با انجام مذاکرات و تبادل نظر قادر به حل و فصل آن نیستند، تدوین شده است و بر پایه این شیوه نامه با دستور وزیر نفت لازم است همه معاونان وزیر و مدیران شرکت های اصلی توجه خود را برای شتاب بخشیدن به برطرف کردن اختلاف های قراردادی به کار ببندند و از هر گونه همکاری در این زمینه فرو گذار نکنند.

وی ادامه داد: مفاد شیوه نامه حل اختلاف قراردادی صرفاً در مقام برطرف کردن اختلاف مطرح شده است و با شکل گیری نهاد حرفه ای غیردولتی برای رسیدگی به اختلاف های یاد شده، دو طرف مجاز به انتخاب و رجوع به نهاد مورد اشاره به جای هیأت های یاد شده در این شیوه نامه هستند.

سوری با اشاره به اینکه مفاد شیوه نامه حل اختلاف قراردادی صرفاً در مقام برطرف کردن اختلاف حادث شده است تصریح کرد: با شکل گیری نهاد حرفه ای غیردولتی برای رسیدگی به اختلاف های یاد شده، دو طرف مجاز به انتخاب و رجوع به نهاد مورد اشاره به جای هیأت های یاد شده در این شیوه نامه هستند.

رییس سابق هیات داوری انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران افزود: برای رسیدگی به اختلاف طرفه های قرارداد با شرکت های اصلی و فرعی تابعه وزارت نفت تا شکل گیری نهاد حرفه ای غیر دولتی برای رسیدگی به اختلاف های یاد شده دو طرف بایستی برای حل و فصل اختلافات خود از شیوه نامه وزارت نفت استفاده کنند.

وی اظهار کرد: در این خصوص به منظور دستیابی به یک شیوه نامه بُرد – بُرد جلسه ای در ۱۶/۱۰/۱۳۹۳ از طرف معاون امور حقوقی و مجلس وزارت نفت و رئیس هیأت عالی حل اختلاف دکتر بازرگانی و نمایندگان تشکل های حوزه پیمانکاری سازندگان و مشاوران جهت بررسی شیوه نامه ابلاغی وزیر نفت برگزار شد و قرار شد جلساتی در حوزه پیمانکاری سازندگان و مشاوران در خصوص بررسی شیوه نامه ابلاغی وزیر نفت داشته باشند و نتایج جلسات هم اندیشی بصورت مشترک تنظیم و جهت ارائه نقطه نظرات حوزه پیمانکاری سازندگان و مشاور در اختیار وزارت نفت قرار گیرد که این موضوع در بهمن ۹۳ انجام شد و نقطه نظر مشترک این حوزه که خواستار اصلاح و بازخوانی با حضور طرفین وهمچنین ورود و حضور نمایندگان این حوزه در ساختارهای هیأت های حل اختلاف و هیأت عالی حل اختلاف در وزارت نفت با حق رأی شدند تقدیم وزارت نفت شد.
وی ادامه داد : بعد از برگزاری جلساتی با حضور نمایندگان انجمن های صنفی سازندگان ، مشاوران و پیمانکاران ، اصلاحاتی را در این شیوه نامه اعمال شد که این اصلاحات برای مدیران ارشد حوزه صنعت نفت ارسال شد تا آنان این اصلاحات را بررسی کنند.

سوری با اشاره به اینکه خوشبختانه معاون امور حقوقی وزیر نفت با اصلاحات مورد نظر فعالان صنعت نفت موافق بود،‌ اضافه کرد : لحاظ منافع سازندگان تجهیزات صنعت نفت ، مشاوران و پیمانکاران فعال در صنعت نفت از جمله اهدافی بود که در این اصلاحیه در نظر گرفته شده است .

وی افزود : امیدواریم تا زمانی که هیات داوری بین المللی برای حل مشکلات صنعت نفت راه اندازی شود ، این شیوه نامه با اصلاحاتی که از سوی سازندگان ، مشاوران و پیمانکاران پیشنهاد داده شد،‌ بتواند اهم مشکلات سازندگان و به طور کلی تر مشکلات صنعت نفت را بر طرف کند.