شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۰۲
خانه / نفت / بازگشت یک شریک غیرمتعهد نفتی
۱۳۹۴/۰۶/۲۱
ورود دوباره ژاپن به نفت ایران

بازگشت یک شریک غیرمتعهد نفتی

بازگشت یک شریک غیرمتعهد نفتی

در حالی که ژاپن پیش از این درخواست خود برای رشد مراودات نفتی با ایران را مطرح کرده بود، به نظر می‌رسد که این همکاری‌ها حالا شتاب بیشتری به خود گرفته است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،درست یک سال قبل و در میان تایید و تکذیب‌هایی که در خصوص مسائل هسته‌ای ایران می‌شد، چین، ژاپن و برخی دیگر از کشورها میزان واردات نفت خود از ایران را با افزایش و کاهش همراه کرده بودند.

ایران در مقابل این شرکا چاره‌ای به غیر از صبر برای به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای نداشت. با نهایی شدن مذاکرات اما، ورق به نفع ایران برگشت و بسیاری از کشورها برای همکاری با ایران درخواست دادند.

این همکاری‌ها تنها به حوزه واردات و صادرات ختم نشد و بسیاری‌شان تمایل به سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی ایران داشتند. ژاپن هم یکی از همین شرکاست که حالا تمایل خود برای افزایش واردات نفت ایران تا سقف ۳۵۰ هزار بشکه را اعلام کرده است.

این مسئله را امیرحسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت اعلام و تاکید کرده که ژاپن یک کشور محتاط است و به محض اعمال تحریم‌های غربی ایران شرکت‌هایش، ایران را ترک کردند، اما ایران به دنبال انتقام از کشورهایی که ایران را در دوران تحریم رها کردند، نیست! بلکه از هم اکنون براساس منافع خود در جهت بومی سازی فناوری و مدیریت پروژه با استانداردهای جهانی پیش می‌رود. طرف ژاپنی در مذاکرات به شدت از افزایش واردات نفت از ایران تا سقف ٣۵٠ هزار بشکه ابراز تمایل کرد.

زمانی‌نیا در عین حال عنوان کرده است که در هیات تجاری ژاپنی، نمایندگان ٢١ شرکت معتبر از بخش‌های بالادستی تا پایین دستی حضور داشتند که برای حضور در بازارهای انرژی ایران وارد مذاکره با مقامات ایرانی شده‌اند.

 

 

منبع:اقتصاد نیوز