یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۳ : ۱۱
خانه / آب / با این شرایط سومالی می‌شویم!
۱۳۹۴/۰۲/۱۷
هشدار جدی سازمان محیط زیست؛

با این شرایط سومالی می‌شویم!

با این شرایط سومالی می‌شویم!

عیسی کلانتری، مشاور معاون اول رئیس‌جمهور چند هفته پیش از احتمال کوچ ۷۰ درصد ایرانیان به دلیل خشکسالی سخن گفته بود و اکنون احمد‌علی کیخا، معاون سازمان محیط زیست این دغدغه را با سومالی شدن ایران بازگو کرد.

به گزارش اژانس خبری، به نقل ازاقتصادنیوز، اسفند ماه سال گذشته وزارت نیرو در گزارشی به شورای عالی آب اعلام کرده بود که از ۳۱ استان هیچ استانی وضعیت آبی خوبی ندارد، همه استان‌ها یا کمبود آب دارند، یا تنش آبی شدید دارند و در سه رده دیگر که مرطوب و قابل تحمل است، هیچ استانی نیست.

در همین حال احمد علی کیخا، معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست می‌گوید: «شیوه کشاورزی موجود را باید تعطیل کنیم. کشاورزی به شکل موجود قابل ادامه دادن در ایران نیست. حتی اگر بارندگی‌های ابتدای سال ۹۴ را هم شگفت‌آور محسوب کنیم، اما ایران آنقدر تشنه است که نیاز به سال‌ها برف و باران و حتی سیلاب دارد تا جبران سال‌ها خشکسالی و بیابانی شدن دشت‌های پرآب ایران را کند.
در واقع آنقدر اوضاع آب وخیم شده که بارندگی‌های ابتدای بهار سال ۹۴ به چشم نیاید. این یعنی باید تمهیدات سخت‌تری برای مقابله با بی‌آبی داشت. اصلاح الگوی کشاورزی در همه دشت‌های ایران، اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی و خانگی، تغییر سبک زندگی از پرمصرف به اقتصادی و مانند اینها.»
البته معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست می‌گوید که «اگر قوانین سختگیرانه برای مصرف آب تدوین و اجرا نشود، باید در انتظار سومالی شدن بنشینیم». وی ادامه می‌دهد: «اصلا بعید نیست خشکسالی‌های سخت‌تری از این سالها هم تجربه کنیم. اوضاع آب خوب نیست».
کیخا در گفت‌وگویی به دغدغه آب در کشور می‌پردازد و می‌گوید: «شورای عالی آب که آخر سال گذشته تشکیل شد و وزارت نیرو گزارشی داد که آن گزارش در حقیقت بر بحرانی بودن وضعیت آب تاکید داشت.
ولی در این دو سه هفته اخیر از شروع سال و اواخر سال گذشته در مجموع بارندگی‌ها خوب بوده است. آخرین گزارشی که در شورای عالی آب وزارت نیرو داشتیم، حکایت از همین تنش‌های آبی و مشکلات آبی در کشور داشت. البته پیش‌بینی سازمان هواشناسی این بود که در ادامه سال زراعی وضعیت بارندگی‌ها بهتر خواهد شد. نه بهتر به این معنی که از بحران عبور کنیم بلکه ۱۰ درصد بالا یا پائین‌تر از نرمال نسبت به سال گذشته است.»
این سخنان درحالیست که چند هفته پیش از این، عیسی کلانتری، مشاور معاون اول رئیس‌جمهور در خصوص مشکل آب در سخنرانی خود در بنیاد امید ایرانیان گفته بود: «مسئله آب مسئله ماندن یا نماندن کشور ایران است. سرزمین ما واقعا از این منظر در تهدید است، اما می‌توان با کار زیاد و ازخودگذشتگی مردم و مسئولان از این وضعیت رها شد. اگر این اتفاق نیفتد باید بیش از ٧٠درصد مردم این کشور را ترک کنند!»
هشدار عیسی کلانتری برای کوچ اجباری ۷۰درصد از ایرانیان و تذکر احمدعلی کیخا مبنی بر سومالی شدن ایران نشانه‌هایی از جدی بودن مشکل آبی در کشور هستند. سازمان محیط زیست بارها این تذکر را به گوش مسولان و شهروندان رسانده است. باید دید چه زمانی این دغدغه به یک مساله ملی جدی در کشور تبدیل خواهد شد؟