یکشنبه,۱ بهمن, ۱۳۹۶ | ۵۶ : ۱۱
خانه / منهای انرژی / با لغو تحریم ها به بازار ایران باز می گردیم
۱۳۹۴/۰۲/۳۱
مدیر شرکت نفت ایتالیا:

با لغو تحریم ها به بازار ایران باز می گردیم

با لغو تحریم ها به بازار ایران باز می گردیم

‘کلاودیو دسکالتزی’ مدیر عامل شرکت نفت ‘انی’ ایتالیا برای بازگشت به بازار ایران در پی لغو تحریم های تحمیلی علیه کشورمان ابراز امیدواری کرد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،مدیرعامل شرکت نفت ایتالیا در گفت وگو با روزنامه ‘لارپوبلیکا’ در خصوص بازگشت به بازار نفت ایران ابراز خوشبینی کرد و گفت: باید دید تحریم ها چه زمانی و چگونه برداشته خواهند شد.

وی در خصوص بازگشت تدریجی ایران به بازارهای نفتی با نزدیک شدن به تفاهم ( ۳۰ ژوئن آینده) در خصوص برنامه هسته ای، اظهار داشت که دو هفته پیش برای رفع مساله اعتبارات تجاری بلوکه شده به ارزش ۸۰۰ میلیون یورو، به تهران سفر و با بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان دیدار کرده است که نخستین سفر مدیرعامل یک گروه نفتی محسوب می شود.

مدیر عامل شرکت نفت ایتالیا گفت: ما در زمان تحریم ها برای رسیدن به این نتیجه به سختی تلاش کردیم و در بودجه سال ۲۰۱۵ نیز باید این مبلغ را به نفت تبدیل کنیم.

وی افزود: روشن است که ایران می تواند با فروش نفت سرمایه ها را جذب کند. به نظر من این امکان وجود دارد که تهران تا پایان سال جاری قراردادهای جدیدی را که مطابقت بیشتری با استانداردهای بین المللی داشته و کمتر به زیان شرکت های بزرگ نفتی باشد، ارایه دهد و اگر چنین گامی برداشته شود، گامی که فکر می کنم تهران مایل به انجام آن است، یک دگرگونی ایجاد خواهد شد.

وی سپس به رابطه تاریخی میان شرکت انی با لیبی اشاره کرد و گفت: ما در آنجا با وجود تهدیدات تروریستی می مانیم، سکوهای ‘آفشور’ ما در ۱۲۰ کیلومتری سواحل لیبی قرار دارند و به همین جهت ترسی برای امنیت انها نداریم.

وی گفت: با وجود رشد زیاد بازار گاز در اروپا، اما فعلا برای ایتالیا، گاز روسیه قابل جایگزین نیست زیرا ارزان تر از همه است ولی در خصوص نفت روسیه بخاطر تحریم ها متوقف مانده ایم. پوتین می داند که اروپا نمی تواند بدون گاز روسیه بماند و روسیه نیز نمی تواند بدون قراردادهای اروپا باشد. اروپا نیاز به یک بازار واقعی انرژی دارد زیرا فقط ۳۵ درصد از مصرف خود را تولید می کند.

وی افزود: ما امروز دارای ۲۸ بازار جداگانه و بدون یک چارچوب واحد و بدون زیرساخت های به هم پیوسته هستیم، برای مثال خطوط لوله ای که گاز را به ایتالیا می رساند، مجهز به مسیر برعکس آن نیستند و بدین صورت دو صادرکننده احتمالی گاز مانند ایتالیا و اسپانیا از سایر اروپا جدا می مانند و این منجر به هزینه بالای انرژی برای ما می شود.