سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۲۳ : ۰۳
خانه / نفت / با هماهنگی بازار نفت باثبات می‌شود
۱۳۹۵/۰۱/۱۶
وزیر نفت کویت:

با هماهنگی بازار نفت باثبات می‌شود

با هماهنگی بازار نفت باثبات می‌شود

وزیر نفت کویت ابراز امیدواری کرد که هماهنگی میان تولیدکنندگان نفت در داخل و بیرون اوپک به برقراری ثبات در بازار کمک کند.

 

به گزارش خبر انرژی،به نقل از رویترز، اناس الصالح وزیر نفت موقت کویت به خبرنگاران گفت: مادامیکه هماهنگی میان تولیدکنندگان بزرگ اوپک و بیرون اوپک وجود داشته باشد، مطمئنا به ثبات قیمت‌ها کمک خواهد کرد.

 

محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان چند روز پیش گفت ریاض بدون مشارکت ایران و دیگر تولیدکنندگان بزرگ در برنامه تثبیت سطح تولید نفت شرکت نخواهد کرد.

 

این سخنان از سوی شاهزاده ۳۰ ساله سعودی احتمالا امید‌ها برای رسیدن به یک توافق در زمینه توقف تولید را کمرنگ کرده است.

 

ایران اعلام کرده که در خصوص برنامه توقف سطح تولید برای بالا بردن قیمت که قرار است ۱۷ آوریل در دوحه قطر درباره آن مذاکره شود، به دیگر اعضای اوپک و تولیدکنندگان بیرون این سازمان ملحق نخواهد شد.

 

بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه به سیاست ایران در این زمینه گزارش داد،‌ انتظار می‌رود بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در نشست تولید کنندگان نفت برای توقف تولید در دوحه شرکت کند، اما وی با پیوستن به طرح تثبیت سطح تولید موافقت نخواهد کرد.

 

ایران خواهان احیای صنعت نفت خود پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی پس از توافق هسته ای با قدرت‌های جهانی است و اعلام کرده که پس از اینکه تولید نفتش به سطح چهار میلیون بشکه در روز بازگشت به برنامه تثبیت تولید ملحق خواهد شد.

 

الصالح در پاسخ به این سوال که آیا موضع کویت مثل موضع عربستان است، گفت: ما موضع خود را قبلا اعلام کرده ایم. ما در این نشست شرکت خواهیم کرد تا ببینیم چه می‌شود. ما فکر می کنیم سازش امر مثبتی است و به ایجاد ثبات در بازار کمک می‌کند.

 

این در حالیست که از سوی دیگر تولید نفت خام روسیه در ماه مارس گذشته با ۰٫۳ درصد افزایش به روزانه ۱۰ میلیون و ۹۱۰ هزار بشکه در روز (بالاترین سطح تولید طی ۳۰ سال گذشته) رسید و ابهاماتی را در خصوص تعهد مسکو به توقف سطح تولید نفت در آستانه نشست تولید‌کنندگان نفت در دوحه که قرار است ۱۷ آوریل برگزار شود ایجاد کرد.

 

تولید‌کنندگان بزرگ نفت خام شامل روسیه قرار است ۱۷ آوریل در دوحه قطر برای مذاکره در خصوص نحوه تثبیت سطح تولید نفت در سطوح ماه ژانویه به منظور حمایت از قیمت‌ها گردهم بیایند، اما افزایش عرضه نفت روسیه به سطوحی که از سال ۱۹۸۷ تاکنون مشاهده نشده است بیانگر این است که ممکن است پایبندی به تعهدات توقف سطح تولید نفت برای مسکو دشوار باشد.

 

برخی از ناظران صنعت نفت می‌گویند: برای روسیه دشوار است که به توقف سطح تولید پایبند باشد، چرا که صنعت داخلی این کشور تحت سلطه چندین شرکت نفتی بزرگ از جمله روس‌نفت، گازپروم و لوک‌ اویل است که هر کدام برنامه خاص خودشان را دارد.

 

عربستان و روسیه به عنوان تولید‌کنندگان بزرگ نفت در ماه فوریه توافق کردند که سطح تولید نفت خود را متوقف کنند، اما در عین حال گفتند که این توافق منوط به حضور دیگر تولید‌کنندگان در این برنامه است.

 

قطر اعلام کرده که حدود ۱۵ کشور اوپک و غیراوپک که ۷۳ درصد نفت جهان را تامین می‌کنند از این طرح حمایت کرده‌اند.

 

رییس آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید: انتظار می‌رود که ایران ظرف یک سال آینده نیم میلیون بشکه در روز از میادین کنونی به تولید خود بیفزاید، اما توسعه میادین جدید زمان می‌برد.