دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۰۰ : ۰۹
خانه / برق / بدهی ۱۲ میلیاردی شهرداری به شرکت توزیع برق پایتخت
۱۳۹۵/۰۱/۱۷

بدهی ۱۲ میلیاردی شهرداری به شرکت توزیع برق پایتخت

بدهی ۱۲ میلیاردی شهرداری به شرکت توزیع برق پایتخت

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران گفت: شهرداری تهران در حوزه تامین برق تونل‌های شهری ۱۲ میلیارد تومان به شرکت برق بدهکار است.

 

به گزارش خبر انرژی، سیدمحمد هاشمی مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران در دویست و چهل و هشتیمن شورای علنی شهر تهران به گزارشی در خصوص شرکت توزیع نیروی برق تهران پرداخت و اظهار کرد: تعداد پست‌های توزیع برق فشار قوی ۱۲۴ مورد و پست‌های فشار متوسط زمینی در تهران ۱۱ هزار و ۶۰۰ مورد است که می‌توان گفت ۳۴ درصد پست‌های فشار متوسط کشور در تهران قرار دارد.

 

وی ادامه داد: طول شبکه‌های فشار متوسط زمینی در تهران ۶ هزار کیلومتر و در کشور ۱۸ هزار کیلومتر است و در مجموع یک سوم طول شبکه فشار متوسط زمینی کشور در تهران قرار دارد و این نشان می‌دهد که حجم تاسیسات در شهر تهران چقدر بالاست.

 

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران با بیان اینکه ۲۷ درصد شبکه فشار ضعیف زمینی کشور نیز در تهران قرار دارد، گفت: طول شبکه روشنایی معابر نیز در تهران ۱۲ هزار کیلومتر است که بالغ بر ۳۵۰ هزار چراغ است.

 

هاشمی تصریح کرد: در تهران ۴ میلیون و ۳۷۰ هزار مشترک برق داریم که ۲۰ درصد مشترکین کل کشور را شامل می‌شوند. سال گذشته به دلیل رکود مسکن جذب مشترک‌مان کاهش یافت اما به طور متوسط سالانه ۱۵۰ هزار جذب مشترک داریم و ۵۰ هزار افزایش ظرفیت در نظر می‌گیریم.

 

وی با اشاره به اینکه استان‌هایی در کشور وجود دارند که در مجموع ۲۰۰ هزار مشترک برق هم ندارند، خاطر نشان کرد: فروش برق در تهران به اندازه ۵ کلانشهر از جمله اصفهان، شیراز و تبریز است. پیک بار شرکت برق در سال گذشته ۴۱۶۰ مگاوات بوده و افزایش ما نسبت به سال ۹۳، ۲٫۸ درصد بوده است در صورتی که ۲۰۰ هزار مشترک در سال ۹۳ جذب کردیم بنابراین از نظر مدیریت مصرف شاهد صرفه‌جویی بوده‌ایم.

 

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران، افزود: پیک بار برق در کشور در سال گذشته ۵۲ هزار مگاوات و در تهران ۴۱۶۰ مگاوات بوده است که ۴۰ درصد آن مربوط به مصرف سرمایشی است. اگر بتوانیم با هماهنگی مدیریت شهری اقداماتی انجام دهیم که در ساعات پیک روز و شب استفاده از دستگاه‌های پرمصرف به ساعات دیگری منتقل شوند مصرف مدیریت خواهد شد و حداقل در تهران ۷۰۰ مگاوات برق در ساعات پیک کاهش می‌یابد.

 

هاشمی گفت: ۲۲۳۴ اداره در شهر تهران وجود دارد که بیشترین بدهی را به شرکت برق دارند و در عین حال دارای بیشترین مصرف در ساعات پیک هستند. امیدوارم شورای شهر مصوبه‌ای تعیین کند که بر اساس آن در ساختمان‌های بلندمرتبه حداقل ۲۰ کیلووات انرژی خورشیدی نصب شود.

 

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته ۱۸۰ هزار خاموشی داشتیم که اکثر آنها در زمان مصرف بالای برق بوده است.

 

همچنین در سال گذشته حدود ۹۹ درصد از هزینه برقی که فروختیم وصول شد اما در حال حاضر مشکلاتی با تونل‌های شهری داریم. بر این اساس شهرداری تهران ۱۲ میلیارد تومان به ما بدهکار است و لازم است تکلیف این موضوع روشن شود.

 

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران تصریح کرد: شهرداری معتقد است برق تونل‌های شهری رایگان است اما وزارت نیرو بر این باور است که این موضوع شامل جت‌فن‌های تونل‌ها نمی‌شود بنابراین باید یک بار برای همیشه تکلیف موضوع را روشن کنیم.

 

هاشمی با بیان اینکه سال گذشته به ۳۰۰ مورد از شبکه‌های برق ما توسط ارگان‌های اجرایی آسیب وارد شده است، گفت: این امر عمدتا توسط پیمانکاران صورت گرفته و علاوه بر خسارت منجر به حداقل ۳ ساعت خاموشی برق شهروندان شده است. شهرداری بعد از شرکت آب و فاضلاب بیشترین خسارت را به شبکه‌های شرکت برق وارد کرده است و امیدواریم با تذکر به پیمانکاران شاهد کاهش این آسیب‌ها و وارد کردن خسارت به شرکت برق باشیم.

 

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران با بیان اینکه روشنایی معابر را از سال ۹۱ تاکنون از ۸ به ۲ دهم درصد رسانده‌ایم گفت: متاسفانه ما با سرقت تجهیزات مواجه هستیم. بر این اساس کابل‌های برق را از لوله سرقت می‌کنند که نمونه آن تقاطع بزرگراه شهید چمران با نیایش است که منجر به خاموشی اکثر پایه‌های برق می‌شود البته اتوبان‌ها را به سیستم الکترونیک مجهز کرده‌ایم.