یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۸ : ۰۴
خانه / منهای انرژی / بدهی ۷ میلیارد یورویی نفتی هند به ایران/از سفر آمریکایی‌ها بی‌خبرم
۱۳۹۴/۰۲/۱۶
وزیر نفت

بدهی ۷ میلیارد یورویی نفتی هند به ایران/از سفر آمریکایی‌ها بی‌خبرم

بدهی ۷ میلیارد یورویی نفتی هند به ایران/از سفر آمریکایی‌ها بی‌خبرم

به گزارش اژانس خبری انرژی،وزیر نفت بدهی نفتی هندی‌ها به ایران را شامل دو بخش روپیه و یورو دانست و بدون اشاره به بدهی روپیه‌ای هندی‌ها، گفت: مجموع بدهی یورویی نفت هند به ایران هفت میلیارد یورو است که آماده‌ایم پس از لغو تحریم‌ها این بدهی را دریافت کنیم.

بیژن زنگنه امروز چهارشنبه در نشستی خبری در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی درباره شایعات مطرح شده مبنی بر سفر یک هیات نفتی آمریکایی به ایران نیز اظهار کرد: من هم این موضوع را شنیده‌ام، اما نه می‌توانم آن را تایید کنم و نه تکذیب؛ بهتر است بگویم از آن بی خبرم.

بیژن زنگنه درباره طلب نفتی ایران و اینکه گفته شده بود از چین طلب نداریم، اظهار کرد: میزان بدهی نفتی چین متعارف است و طبق معمول پول نفت پرداخت می شود.

وزیر نفت با بیان اینکه هند مشکل داشته و به ما بدهی دارد، خاطرنشان کرد: با برداشته شدن تحریم ها پول را خواهیم گرفت که میزان آن بیش از هفت میلیارد یورو است.

زنگنه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که دولت برای توسعه و رونق بحث پتروشیمی در بورس چه برنامه ای دارد؟ خاطرنشان کرد: بنا شده یک سری صندوق های پروژه ایجاد شود، برای توسعه پتروشیمی های جدید و فراگیر سیراف تا در بورس تاثیر گذار باشد.

وی درباره سهم ایران در بازار نفت و همچنین قیمت نفت، گفت: بازارجهانی به هم پیوسته است و همه باید برای آن فکر کنند.
باید برای ما جا باز کنند

زنگنه افزود: روزی که ما را تحریم کردند، سهم ما را از بازار حذف کردند و زمانی که ما بر می گردیم باید برای ما جا باز کنند، ما که معطل نمی شینیم.
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه پیشنهادی برای اوپک دارید؟ گفت:برای اوپک نمی شود پیشنهاد داشت باید دعا کرد، البته اکثر اعضا نظرشان به ادامه وضع موجود نیست.
وزیر نفت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر ایران درباره نفت اوپک چیست؟ خاطرنشان کرد: هیچ کس از وضع موجود به دلیلی بی ثباتی و پایین بودن قیمت راضی نیست، ما نیز فکر می کنیم در بازار عرضه بیش از تقاضا داریم و همین به قیمت ها فشار می آورد، اما اگر دقت کنید و عوامل سیاسی نباشد میل قیمت رو به بالا است.
وزیر نفت تاکید کرد: هیچ شرایط و فشاری ما را از باز پس گرفتن سهم از دست رفته ایران از بازار جهانی باز نمی دارد.
همه کشور تحت پوشش بنزین یورو۴ قرار نمی گیرد

زنگنه درباره عرضه بنزین یورو ۴ در کل کشور گفت:حتی اگرستاره خلیج فارس کامل بیاید همه کشور تحت پوشش بنزین یورو۴ قرار نخواهد گرفت، اما شهرهای بزرگ تحت پوشش قرار می گیرند.
قراردادهای جدید نفتی به زودی به دولت ارائه می شود

وزیر نفت درباره قراردادهای جدید وزارت نفت موسوم به IPC خاطرنشان کرد: این قراردادها پارسال در داخل کشور ارائه شد و اکنون در مرحله نزدیک به ارائه به دولت است و سپس خیلی معطل نخواهیم شد و این قراردادها در شهریور و مهر در کنفرانسی در لندن ارائه شود.
به گفته او در این قراردادها پیوستگی از مرحله اکتشاف تا بهره برداری دیده شده و سرمایه گذار می تواند با حفظ حاکمیت حداکثر سود نصیبش شود.
برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی در سال ۹۵

وزیر نفت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی در سال جاری انجام می شود؟ اظهار کرد: امسال بعید می دانم از لایه نفتی برداشت شود اما تجهیزات در حال آماده شدن است .
زنگنه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه اقداماتی برای حل مشکلات شرکت نفت در پرداخت ها انجام شده است؟ تصریح کرد: شرکت نفت در پرداخت ها مشکل دارد، خیلی ها فکر می کنند شرکت نفت مثل کویت پیش از اشغال است.
وی با بیان این که شرکت نفت کمبود منابع دارد و به سختی کار می کند ، خاطرنشان کرد: همه می خواهند کمک کنند، این موضوع جدید نیست و از چندی پیش موضوع را پیگیری می کنیم و در مجلس هم همکاری می شود.
وزیر نفت درباره برداشت از میادین مشترک نفتی و گازی گفت: میادین متعدد مشترک داریم اما دو مجموعه غرب کارون و پارس جنوبی را با همه سختی ها با سرعت پیش می بریم و اساس را بر این گذاشتیم که ۲۷ فاز متعارف و میادین غرب کارون با ظرفیت تولید روزانه ۷۰۰ هزار بشکه را به بهره برداری برسانیم.
به گفته او با وجود تحریمهای بین المللی افزایش تولید این میادین برای ایران درآمدهایی به همراه ندارد.
مانعی برای حضور روسیه در اوپک وجود ندارد

وزیر نفت درباره حضور روسیه در اوپک و اینکه عربستان تمایلی به حضور آنها در این سازمان ندارد، اظهار کرد: هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد، وقتی اوپک قبول می کند آنگولا وارد این سازمان شود دلیلی ندارد که از حضور روسیه با تولید بیش از ١٠ میلیون بشکه در روز جلوگیری کند اما بابد دید واقعیت چیست.
زنگنه درباره ساخت مته های حفاری در داخل کشور گفت: هم اکنون با ٢ شرکت داخلی در این باره قراردادهایی امضا شده است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه افزایش ضریب بازیافت لایه های نفتی در میدانهای موجود در حوزه های نفتی غرب کارون و این که گفته می شود دانش کافی برای برداشت از این میادین وجود ندارد، گفت: در این حوزه لایه های نفتی کم فشار و پرفشار وجود دارد از این رو وزارت نفت تلاش زیادی برای استفاده از فناوریهای تازه با همکاری شرکتهای خارجی و دانشگاههای داخلی انجام می دهد.

وزیر نفت در باره محورهای کاری سفر خود به کنفرانس امنیت انرژی در برلین آلمان اظهار کرد: امشب به دعوت کشور آلمان در کنفرانس امنیت انرژی برلین شرکت خواهم کرد و با مدیران شرکتهای آلمانی و مقامهای ارشد این کشور دیدارهایی خواهم داشت، از این رو دعوت بنده و حضور هیات های آلمانی در کشور نشانه استقبال شرکتهای آلمانی برای حضور دوباره در ایران است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا با لغو تحریمها حضور سازندگان و شرکتهای داخلی در بازار صنعت نفت کمرنگ خواهد شد یا خیر گفت: هم اکنون وزارت نفت با سازندگان در بخشهای تولیدی، بازرگانی و ساخت داخل ارتباط خوبی دارد، اما به بخش خصوصی در حوزه ساخت داخل بدهی هایی دارد که با لغو تحریمها و بهتر شدن وضعیت این بدهیها پرداخت خواهد شد.

امشب در راس هیاتی برای شرکت در کنفرانس امنیت انرژی به آلمان سفر می کنم.

وی در باره محورهای کاری سفر خود به کنفرانس امنیت انرژی در برلین آلمان، گفت: امشب به دعوت آلمان در کنفرانس امنیت انرژی برلین شرکت خواهم کرد و با مدیران شرکتهای آلمانی و مقامهای ارشد این کشور دیدارهایی خواهم داشت، از این رو دعوت بنده و حضور هیات های آلمانی در کشور نشانه استقبال شرکت های آلمانی برای حضور دوباره در ایران است.