شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۱۰ : ۰۶
خانه / نفت / برای راه‌اندازی صنعت در سیستان‌وبلوچستان نگران سوخت نباشید
۱۳۹۴/۰۷/۰۶
وزیر نفت:

برای راه‌اندازی صنعت در سیستان‌وبلوچستان نگران سوخت نباشید

برای راه‌اندازی صنعت در سیستان‌وبلوچستان نگران سوخت نباشید

وزیر نفت گفت: با طرح گاز رسانی صنایع استان فعال خواهد شد و هرکس جایی بخواهد صنعت بزند و نیاز به سوخت گاز داشته باشد تنها با بستن قرار داد قبل از راه اندازی کارخانه سوخت گازبه آنجا خواهد رسید.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی، بیژن زنگنه پیش از ظهر امروز در سخنرانی خود در تالار فردوسی زاهدان ضمن تسلیت به خانواده های بازماندگان حادثه منا و تبریک اعیاد قربان و غدیر همچنین هفته دفاع مقدس با ییان اینکه قول گاز رسانی به استان سیستان وبلوچستان در سفر استانی رییس جمهور در فروردین ۹۳ به این استان داده شده است اظهار کرد: شرایطی که اکنون داریم از شرایط جنگ تحمیلی مهم تر است با این تفاوت که با آتش و دود وخون همراه نیست اما از لحاظ اقتصادی آثار آن برای اقتصاد ملت سنگین تر و سخت تر است.

 

وزیر نفت علت طول کشیدن پروژه گاز رسانی به سیستان و بلوچستان را پیدا کردن راه مطمئن منابع برای انجام کار اعلام کرد و افزود: باصرفه جویی سوخت باید منابع را برای ادامه کار تامین کرد چراکه زیر بنایی ترین کار برای توسعه یک استان انرژی است و بدون انرژی نمیتوان یک استان را توسعه داد.

 

زنگنه تاکید کرد: هیچ مانعی در توسعه استان از نظر تهیه سوخت وجود ندارد و شرکت گاز تعهد می کند برای هر کس که بخواهد صنعتی راه اندازی کند کار سوخت گاز را انجام دهد.

 

وی ادامه داد: کار زیربنایی برای توسعه استان انرژی است و بدون آن نمی‌توان به توسعه فکر کرد، چه بسا اگر انرژی تامین باشد، می‌شود از زابل تا چابهار زمینه ایجاد صنایع را فراهم کرد.

 

این مسئول با اشاره به اینکه کار بزرگی که وزارت نفت همزمان شروع کرده گاز رسانی به روستاها و شهر هایی است که تاکنون گاز رسانی نشده است اظهار کرد: در حال حاضر ما تنها کشور دنیا هستیم که ۸۸درصد شهر های آن دارای گاز هستند وبا طرح گاز رسانی به استان سیستان وبلوچستان ظرف دوسال این رقم به ۹۷درصد خواهد رسید.

 

وزیر نفت افزود: ۳ هزار و ۸۰۰ روستا همزمان در دست گازرسانی قرار دارد و ۵ هزار و ۲۰۰ روستای دیگر تا چند ماه آینده قراردادشان منعقد می‌شود.

 

زنگنه خاطر نشان کرد: طرح گاز رسانی به استان سیستان وبلوچستان بزرگترین طرح تاریخی این استان به شمار می اید که امیدواریم این طرح های بزرگ ادامه پیدا کند و هزاران شغل در منطقه ایجاد کند.

 

زنگنه در خصوص سرنوشت خط لوله هفتم سراسری و صادرات گاز به پاکستان گفت: از طرف ایران این آمادگی وجود دارد که در طول یک سال زیرساختهای لازم برای صادرات گاز به پاکستان فراهم شود.

 

وزیر نفت با اشاره به این که ایران برای حضور در بازار افغانستان آمادگی دارد، گفت: علاقه مندیم در بازار فرآورده افغانستان حضور جدی داشته باشیم و برای این منظور از طریق استان سیستان و بلوچستان می توانیم برای صادرات سوخت در احجام عمده به افغانستان اقدام کنیم.

 

بر اساس این گزارش، عملیات اجرایی گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، استاندار و نمایندگان مجلس و مسئولان این استان آغاز شد.