یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۲۵ : ۰۴
خانه / نفت / برداشت گاز از سکوی فاز ١٨ پارس جنوبی آغاز شد
۱۳۹۴/۰۳/۰۶

برداشت گاز از سکوی فاز ١٨ پارس جنوبی آغاز شد

برداشت گاز از سکوی فاز ١٨ پارس جنوبی آغاز شد

تولید و برداشت گاز از سکوی فاز ١٨ پارس جنوبی برای فرآورش در پالایشگاه فازهای ١۵ و ١۶ این میدان مشترک آغاز شد.

به گزارش اژانس خبری انرژی، مجری طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ گفت: با پایان عملیات چاههای باقیمانده سکوی نخست فاز ١٨ و با توجه به وجود ظرفیتهای پالایشی جدید در فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی، تولیدات این بخش از میدان به ظرفیت روزانه ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز برای شیرین سازی و فرآورش به پالایشگاه فازهای ١۵ و ١۶ انتقال می یابد.

حسن بویری افزود: طبق تصمیات اتخاذ شده از سوی وزارت نفت مقرر شده است تا با هدف حداکثرسازی سطح تولید گاز از این میدان مشترک، پالایشگاه هایی که آمادگی بیشتری برای دریافت گاز از دریا دارند با اتصال به سکوهای تولیدی منابع گازی لازم را دریافت کنند.

وی ادامه داد: با توجه به این که هم اکنون پالایشگاه فازهای ١۵ و ١۶ آمادگی بیشتری برای دریافت گاز از سکوی ١٨A را دارد گفت: با ایجاد ارتباط میان خطوط انتقال گاز این دو فاز از طریق اجرای خطوط لوله در حوزه خشکی عسلویه، گاز تولیدی سکو ١٨ برای انجام فرآورش و تولید محصولات جانبی به فازهای ١۵ و ١۶ ارسال می شود.

بویری با اشاره به اجرای موفق این عملیات و آغاز تولید و برداشت گاز از این حوزه افزود: هم اکنون بخشی از منابع موجود در این بخش از میدان به فازهای ١۵ و ١۶ منتقل می شود که به تدریج و با استمرار این روند، در ١٠ روز آینده مقدار برداشت و تولید به ١۴ میلیون مترمکعب (۵٠٠ میلیون فوت مکعب) افزایش خواهد یافت.

مجری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی یادآور شد: هم اکنون دو ردیف شیرین سازی این پالایشگاه به ظرفیت تولید روزانه ٢٠ میلیون مترمکعب گاز از طریق استفاده از منابع گازی فازهای ۶، ٧ و ٨ در حال بهره برداری است که پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک با تکمیل تجهیزات دریافت، گاز سکوی ١٨A و ١٧A به این پالایشگاه منتقل می شود.