چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۰۸ : ۰۴
خانه / نفت / بروز اشتباه در حفاری میادین نفتی به دلیل ضعف در دانش ژئومکانیک
۱۳۹۴/۰۲/۲۲
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت؛

بروز اشتباه در حفاری میادین نفتی به دلیل ضعف در دانش ژئومکانیک

بروز اشتباه در حفاری میادین نفتی به دلیل ضعف در دانش ژئومکانیک

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر ضرورت بکارگیری دانش ژئومکانیک در صنعت نفت، گفت: متاسفانه به دلیل عدم شناخت و استفاده از منابع کشور، هزینه های زیادی را برای اشتباهات در حفاری و تعیین محل حفاری داشته ایم.

به گزارش اژانس خبری انرژی،حمیدرضا کاتوزیان روز سه شنبه در نخستین کنفرانس ملی ژئومکانیک نفت، اظهار داشت: افزایش برداشت صیانتی و به دنبال آن بالا رفتن میزان ازدیاد برداشت با بررسی و شناخت درست از مخازن امکان پذیر است.

وی افزود: به دلیل ضعف در این بخش، گاهی اوقات چاه هایی حفر می شوند که برداشت کافی از آنها صورت نمی گیرد و این درحالی است که با استفاده از دانش ژئومکانیک نفت می توان این چالش را رفع کرد.

کاتوزیان با تاکید بر اینکه دانش ژئومکانیک نقش تعیین کننده در شناسایی دقیق اطلاعات مخازن و چگونگی مدیریت آن دارد، افزود: مطالعات در بخش ژئومکانیک باید واقع بیانانه انجام شود و در غیر این صورت، نتیجه بررسی و شناخت درست از مخازن دور از واقعیت خواهد بود.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت خاطرنشان کرد: پژوهشگاه صنعت نفت، تجهیزات و امکانات آموزشی لازم برای ژئومکانیک به منظور مطالعات مخازن را در اختیار دارد که می تواند بخشی از نیاز کشور در این بخش تامین کند.

وی اظهار داشت: علم ژئومکانیک نفت، تفسیر و تحلیل شرایط زمین را به ما می دهد و وسیله ای است برای اکتشاف و حفاریهای قطعی که با کمترین میزان خسارت و هزینه عملیات را پیش ببریم.

وی ادامه داد: به دلیل نداشتن مطالعات ژئومکانیک، بانک اطلاعات کافی در برخی میدان های بزرگ وجود ندارد.

نخستین کنفرانس ملی ژئومکانیک نفت با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت، انجمن علمی ژئومکانیک نفت ایران و دانشگاه شاهرود، درمرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه نفت برگزار می شود.