سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۱۷ : ۰۳
خانه / نفت / بزرگترین خانه‌تکانی سعودی‌ها درپی سقوط قیمت نفت
۱۳۹۵/۰۱/۲۱
گزارش بلومبرگ

بزرگترین خانه‌تکانی سعودی‌ها درپی سقوط قیمت نفت

بزرگترین خانه‌تکانی سعودی‌ها درپی سقوط قیمت نفت

دولت عربستان که به دلیل افت قیمت نفت با مشکل بودجه مواجه شده امیدوار است با بزرگترین خانه تکانی اقتصادی از ابتدای تشکیل حکومت سعودی تا سال ۲۰۲۰، حداقل ۱۰۰ میلیارد دلار درآمدزایی کند.

 

به گزارش خبر انرژی،به نقل از بلومبرگ، بزرگترین خانه تکانی اقتصادی عربستان از زمان شروع سلطنت خاندان سعودی به کاهش یارانه‌ها در این کشور سرعت خواهد بخشید و به دولت این کشور کمک خواهد کرد تا بار کاهش قیمت نفت را بر دوش مردمی بگذارد که به بذل و بخشش‌های دولتی عادت کرده اند.

 

محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان اخیرا در مصاحبه ای گفت: این اقدامات موجب خواهد شد تا دولت تا سال ۲۰۲۰ حداقل ۱۰۰ میلیارد پول به دست آورد، درآمدهای غیرنفتی را بیش از ۳ برابر و بودجه را متوازن کند.

 

این شاهزاده سعودی افزود: این برنامه یک بسته بزرگ از برنامه‌های مختلف اقتصادی است که هدف از آن بازسازی ساختار برخی از بخش‌های درآمدزا کشور است. براساس آمارهای اولیه بودجه ای، درآمد غیرنفتی عربستان در سال گذشته با ۳۵ درصد افزایش به ۱۶۳٫۵ میلیارد رالا سعودی(۴۴ میلیارد دلار) رسید.

 

این تغییرات برای کشوری که عمدتا بر مبنای دلارهای نفتی بنا شده، بنیادین است.

 

شاهزاده محمد ۳۰ ساله و دستیاران وی می‌گویند: دولت عربستان سال گذشته از طریق مجموعه ای از اقدامات تثبیت کننده سریع توانسته شرایط افت قیمت نفت را مدیریت کند.

 

هرچند عربستان برنامه ای برای درآمدهای مالیاتی ندارد، اما سیاست‌های این شاهزاده جوان عربستان را به سایر کشورهای دنیا که برای تامین هزینه های خود متکی به دریافت مالیات هستند نزدیک‌تر خواهد کرد.

 

وی همچنین گفته است مقامات سعودی در حال بررسی اقداماتی هستند که شامل برداشتن گام‌هایی برای بازسازی ساختار یارانه‌ها، اعمال مالیات بر ارزش افزوده و اعمال عوارضی بر انرژی، نوشیدنی‌های قندی و کالاهای لوکس می‌شود.

 

دیگر برنامه درآمدزایی که دولت عربستان در دست بررسی دارد، طرحی مشابه سیستم گرین کارت آمریکاست که جامعه هدف آن مهاجران شاغل در این کشور است.

 

این استراتژی با طرح فروش سهام شرکت سعودی آرامکو تکمیل خواهد شد که هدف ۲۰ ساله آن وابسته کردن ریاض به درآمدهای سرمایه گذاری است تا درآمدهای نفتی.