شنبه,۲۷ آبان, ۱۳۹۶ | ۱۴ : ۰۴
خانه / نفت / بهای نفت بیش از ۱ دلار کاهش یافت
۱۳۹۴/۰۶/۰۹
پس از 2 روز افزایش

بهای نفت بیش از ۱ دلار کاهش یافت

بهای نفت بیش از ۱ دلار کاهش یافت

بهای نفت در بازارهای جهانی در معاملات امروز دوشنبه کاهش یافت.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از رویترز، بهای نفت در معاملات امروز بازارهای جهانی پس از اینکه طی روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته بیشترین افزایش شش سال اخیر را تجربه کرد، به دلیل فشار از ناحیه اشباع بازار و نگرانی مجدد درباره وضعیت اقتصادی چین کاهش یافت.

 

نفت برنت که هفته گذشته یک افزایش قیمت ۱۰ درصدی را تجربه کرده بود همچنان در مسیر چهارمین کاهش ماهانه قرار دارد و در ۱۴ ماه گذشته فقط دو ماه افزایش قیمت داشته است.

 

نفت برنت امروز با یک دلار و ۱۴ سنت کاهش ۴۸ دلار و ۹۱ سنت و نفت سبک آمریکا با ۸۱ سنت کاهش ۴۴ دلار و ۴۱ سنت در هر بشکه معامله شدند. نفت آمریکا نیز هفته گذشته یک افزایش قیمت ۱۲ درصدی را تجربه کرده بود.

 

الیور جاکوب – تحلیلگر موسسه پتروماتریکس – با اشاره به نفت برنت گفت: ناپایداری در بازار هفته گذشته بسیار زیاد بود بنابراین اکنون شاهد قدری اصلاحات هستیم. مشخص است که بازار مقابل سطح قیمت ۵۰ دلاری مقاومت می‌کند. اما همچنان بازار بسیار تامین است.

 

به نظر میرسد مقدار عرضه امروز به دلیل تعطیلی عمومی در انگلیس کمی کمتر از سطح عادی باشد.

 

بازار بورس چین امروز دوشنبه قبل از احیای تمام ضررهای خود در آستانه نظرسنجی که انتظار می‌رود به ضعف اقتصادی بیشتر اشاره داشته باشد، سقوط شدیدی را تجربه کرد.

 

چین گزارش رسمی خود را درباره شرایط کارخانه‌ها روز سه شنبه منتشر خواهد کرد و اقتصاد‌دانها به رویترز گفته اند که فعالیتهای اقتصادی چین در سه سال گذشته با بیشترین سرعت کاهش یافته است.

 

عرضه مازاد در بازار در حال فشار روی قیمتهاست. سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک که سابقا برای نگه داشتن قیمتها در محدوده ۱۰۰ دلار، عرضه خود را تنظیم می‌کرد، در سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت که اجازه کاهش قیمت را بدهد تا سهم بازار خود را حفظ کند.

 

برآوردهای اوپک نشان می‌دهد که عرضه مازاد در بازار به دلیل عرضه بالای کشورهایی همچون عربستان و عراق و انعطاف در تولید کشورهای خارج از اوپک، روزانه بیش از دو میلیون بشکه است.

 

اگر تحریمهای ایران لغو شوند، عرضه اوپک حتی بالاتر از مقدار کنونی خواهد رفت. افزایش احتمالی نرخ بهره در آمریکا انتظار میرود باعث تقویت دلار شود که باعث میشود کالاهایی که با دلار معامله می‌شوند برای کاربران ارزهای دیگر گران شود.

 

فیلیپ فیوچرز گفت: معتقدیم که روند نزولی همچنان در بازار وجود دارد.