یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۱۰
خانه / نفت / بهای نفت سال ۲۰۲۰ به ۸۰ دلار می رسد
۱۳۹۴/۰۶/۲۷
اوپک پیش بینی کرد:

بهای نفت سال ۲۰۲۰ به ۸۰ دلار می رسد

بهای نفت سال ۲۰۲۰ به ۸۰ دلار می رسد

منابعی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کردند : این سازمان پیش بینی می کند بهای نفت خام تا سال ۲۰۲۰ به ۸۰ دلار در هر بشکه برسد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از رویترز ، این منابع افزودند : پیش بینی می شود بهای نفت خام با کند شدن رشد تولید کشورهای خارج از این سازمان با سرعتی که شاید برای رهایی از مازاد عرضه در بازار کافی نباشد ، سالانه حدود پنج دلار افزایش یابد و تا سال ۲۰۲۰ به ۸۰ دلار در هر بشکه برسد.

این منابع اضافه کردند این آمار در گزارش جدید درخصوص راهبرد میان مدت آمده است که نمایندگان کشورهای عضو در وین این هفته درباره آن بحث کردند اما هنوز به طور کامل به تصویب وزیران اوپک نرسیده است.

این گزارش پیش بینی می کند تولید کشورهای خارج از سازمان اوپک تا سال ۲۰۱۷ نسبت به پیش بینی گذشته حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد و به ۵۸ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

این یعنی اوپک عملا می تواند روزانه یک میلیون بشکه در روز نفت بیشتری به بازار عرضه کند که این خبر خوبی برای این سازمان به شمار می رود.

اوپک سال گذشته به جای اینکه برای افزایش قیمت جهانی نفت تولید خود را کاهش دهد تصمیم گرفت برای حفظ سهم خود در بازار نفت بیشتری به بازار عرضه کند.سهم اوپک در بازار در سالهای گدشته با تولید نفت شیست آمریکا و آغاز تولید از میادین جدید در کشورهایی مانند کانادا و روسیه ، از ۴۰ درصد به ۳۳ درصد کاهش یافت.

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد تولید رقبای خارج از این سازمان با توجه به کاهش بهای نفت عملا تنها ۸۸۰ هزار بشکه در روز رشد داشته باشد و به ۵۷ میلیون و ۴۳۰ هزار بشکه در روز برسد.

این درحالی است که تولید این کشورها در سال ۲۰۱۴ به میزان یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه افزایش یافته و به سطح بی سابقه ای رسیده بود.

بر اساس این پیش بینیهای جدید برای میان مدت ، اوپک معتقد است رشد عرضه نفت در خارج از این سازمان در دو سال آینده به نصف کاهش خواهد یافت و به رشدی کمتر از سال ۲۰۱۵ خواهد رسید.

این درحالی است که آژانس بین المللی انرژی در پیش بینی این ماه خود اعلام کرد انتظار می رود تولید کشورهای خارج از اوپک در سال ۲۰۱۶ با کاهش تولید آمریکا به شدت کاهش یابد.

یکی از این منابع در اوپک گفت حتی اگر بازار بار دیگر به توازن برسد با توجه به اینکه کاهش بهای نفت به تولید کنندگان خارج از اوپک که تولید برای آنها هزینه بالایی دارد آسیب زده است ، بعید به نظر می رسد قیمتها پیش از سال ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه بازگردد.

دهه بین ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ اولین دوره ای خواهد بود که سهم اوپک در بازارهای جهانی از ۳۳ درصد کنونی به ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت و به حدود ۴۰ میلیون بشکه در روز خواهد رسید درحالی که بهای نفت احتمالا حدود ۹۰ دلار در هر بشکه خواهد بود.