جمعه,۲۹ دی, ۱۳۹۶ | ۱۷ : ۰۷
خانه / نفت / بهای هر بشکه نفت سبک ایران از مرز ۵۳ دلار گذشت
۱۳۹۵/۱۱/۲۳

بهای هر بشکه نفت سبک ایران از مرز ۵۳ دلار گذشت

بهای هر بشکه نفت سبک ایران از مرز ۵۳ دلار گذشت

قیمت نفت سبک ایران در بازارهای جهانی در هفته منتهی به سوم فوریه (پانزدهم بهمن ماه) با ۴۰ سنت افزایش، به ۵۳ دلار و یک سنت برای هر بشکه رسید.

به گزارش خبرانرژی، تعهد کشورهای تولیدکننده نفت به کاهش تولید، باعث تقویت قیمت نفت در بازارهای جهانی و افزایش امیدها نسبت برتری تقاضا نسبت به عرضه شده است.
بر اساس تصمیم یکصد و هفتاد و یکمین نشست عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که در دهم آذرماه در وین برگزار شد، روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از تولید نفت اعضای این سازمان کاسته می شود.
پس از آن تولیدکنندگان غیراوپک مانند روسیه نیز با کاهش بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز موافقت کردند.
این طرح از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی (دوازدهم دی ماه امسال) اجرا شده که بر پایه آخرین گزارش ها بیش از ۹۰ درصد تعهدها جامه عمل پوشیده است.
در پی اجرای این طرح، قیمت نفت روند افزایشی یافته است که پیش بینی می شود در کانال ۵۰ تا ۶۰ دلاری تثبیت شود.
بر این اساس، امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت امروز (شنبه) گزارش کرد در هفته منتهی به سوم فوریه (پانزدهم بهمن ماه) نفت سبک ایران با ۴۰ سنت افزایش قیمت، به ۵۳ دلار و یک سنت برای هر بشکه رسید.
بهای نفت خام سنگین ایران نیز در این دوره زمانی با ۷۷ سنت افزایش، به ۵۲ دلار و هفت سنت برای هر بشکه رسید.
بر این اساس، متوسط قیمت نفت سبک ایران از آغاز سال ۲۰۱۷ (دوازدهم دی ماه) تاکنون ۵۲ دلار و ۴۷ سنت و متوسط قیمت نفت سنگین ایران نیز بشکه ای ۵۲ دلار و هفت سنت شد.
در هفته مورد بررسی قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، به ۵۳ دلار و ۱۸ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، رشد ۶۷ سنتی را نشان می دهد.
نفت خام دبلیو.تی.آی آمریکا در هفته منتهی به پانزدهم بهمن ماه با ۶۷ سنت رشد، ۵۳ دلار و ۱۸ سنت برای هر بشکه معامله شد.
قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با ۶۶ سنت افزایش، ۵۵ دلار و ۵۸ سنت برای هر بشکه بود.
هر بشکه نفت خام شاخص دوبی و عمان نیز با ۴۲ و ۶۱ سنت افزایش به ترتیب به قیمت ۵۴ دلار و ۲۲ سنت و ۵۴ دلار و ۶۲ سنت داد و ستد شد.

منبع: ایرنا