سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۱۱ : ۰۳
خانه / نفت / بهتر است اوپک بازگشت ایران به بازار را جدی بگیرد
۱۳۹۴/۰۳/۰۲
تحلیلگران:

بهتر است اوپک بازگشت ایران به بازار را جدی بگیرد

بهتر است اوپک بازگشت ایران به بازار را جدی بگیرد

تحلیلگران بازار نفت می‌گویند: اعضای اوپک بهتر است موضوع بازگشت ایران به بازار نفت را جدی بگیرند زیرا ایران در زمینه تولید تا جای ممکن مصمم است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،به نقل از مارکت واچ، بوشان بحری از مدیران ارشد اوپک و تحلیلگر بازار نفت خاورمیانه در موسسه آی اچ اس گفت: ایران ظرف چند ماه می‌تواند عرضه نفت خود را حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز یا بیشتر افزایش دهد. البته پیدا کردن سرمایه و تخصص مورد نیاز برای افزایش تولید نفت ایران زمان بر است.

نشست اوپک در فاصله چند هفته زودتر از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن برای توافق هسته‌ای جامع بین ایران و غرب برگزار خواهد شد. توافق هسته‌ای احتمالی به لغو تحریم‌های ایران و بازگشت روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران به بازارهای جهانی منجر خواهد شد.

بحری خاطرنشان کرد: هیچ نشانه‌ای مبنی بر توافق اعضای اوپک برای کاهش تولید در نشست این سازمان دیده نمی‌شود.

وی افزود: اوپک در آخرین نشست خود در نوامبر در زمینه کاهش تولید کاری انجام نداد و این تصمیم زمینه ساز همه تغییرات در بازار شد.

بوشان بحری به مارکت‌ واچ گفت: اگر اوپک برای تغییر تولید خود تصمیم نگیرد، یک نشانه بزرگ خواهد بود مبنی بر اینکه این سازمان برای ادامه دادن سیاست حفظ سهم بازار(حتی در صورت سقوط قیمت‌ها) مصمم است.

وی که در نشست اوپک در ماه نوامبر حضور داشت و قصد دارد در نشست آتی اوپک حضور پیدا کند، گفت: عربستان با کاهش ندادن تولید خود به رغم کاهش قیمت‌ها و حفظ سهم بازار باعث شد که دیگر تولید‌کنندگان پر هزینه مجبور به کاهش تولید خود شوند.