جمعه,۳ آذر, ۱۳۹۶ | ۲۹ : ۰۷
خانه / دسته‌بندی نشده / بهره برداری از نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی در اصفهان
۱۳۹۶/۰۲/۰۸

بهره برداری از نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی در اصفهان

بهره برداری از نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی در اصفهان

بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت تولید ۱۰ مگاوات برق امروز با حضور حمید چیت چیان وزیر نیرو در بخش جرقویه سفلی در ۶۵ کیلومتری جنوب شرق مرکز استان اصفهان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرانرژی به نقل از  ایسنا، این نیروگاه با هزینه‌ای بالغ بر ۵۵۰ میلیارد ریال در طول هفت ماه، با سرمایه‌گذاری شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت یک شرکت یونانی احداث شده است. این نیروگاه از ۳۹ هزار صفحه خورشیدی با ابعاد ۶۵.۱ در ۹۸ سانتیمتر تشکیل شده که در مساحتی بالغ بر ۲۰ هکتار نصب شده است.

تولید برق این نیروگاه با خط اختصاصی به طول ۵.۳ کیلومتر به پست ۶۳ کیلو ولت جرقویه متصل شده و با عقد قراردادی ۲۰ ساله تمام برق تولیدی این مجموعه به سازمان انرژیهای نو (سانا) به صورت تضمینی فروخته شده است. برای ساخت این نیروگاه ۳۰ درصد از توان و تولید داخلی استفاده شده و قرار است در طرح توسعه آن از ظرفیتهای داخلی استفاده شود.

برای ساخت سایر نیروگاه‌های خورشیدی کشور از صفحه های ثابت استفاده شده، اما نیروگاه خورشیدی جرقویه اصفهان با سامانه های ردیابی خورشیدی به صورت تک مرحله ای ساخته شده است، بنابراین صفحات خورشیدی این نیروگاه به صورت خودکار آفتاب را ردیابی می کنند و به سوی خورشید تغییر جهت می دهند.

آخرین نیروگاه بزرگ خورشیدی کشور نیروگاه هفت مگاواتی خلیج فارس همدان بود که بهمن ماه سال گذشته و در دهه فجر به بهره برداری رسید.

وجود سالانه بیش از ۳۰۰ روز آفتابی، مناطق بادخیز، دامداری های زیاد و شبکه جمع آوری زباله مکانیزه، استان اصفهان را مستعد گسترش انواع انرژی های تجدید پذیر کرده است.

صادق‌زاده در افتتاح بزرگترین نیروگاه خورشیدی اظهار کرد: امروزه بیش از ۱۵ هزار شغل در انرژی تجدیدپذیر ایجاد شده است و ادامه پیدا خواهد کرد.

وی افزود: این پروژه با تأمین بار فرمایشی در فصل گرم انجام می‌شود که با مصرف برق تولید برق را خواهد داشت.

معاون وزیر نیرو گفت:‌کشور آلمان با وجود اینکه حدود یک دوم این نعمت را برخوردار است حدود ۴۵ هزار مگاوات تولید برق دارد.

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>