دوشنبه,۲۷ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۴ : ۰۶
خانه / آب / بهره برداری از پنج هزار و ۳۱۴ پروژه وزارت نیرو در ایام دهه فجر
۱۳۹۵/۱۱/۱۰

بهره برداری از پنج هزار و ۳۱۴ پروژه وزارت نیرو در ایام دهه فجر

بهره برداری از پنج هزار و ۳۱۴ پروژه وزارت نیرو در ایام دهه فجر

وزیر نیرو از بهره برداری و افتتاح پنج هزار و ۳۱۴ طرح و پروژه آب و برق وزارت نیرو با اعتباری بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد ریال در ایام الله دهه مبارک فجر خبر داد.
به گزارش خبرانرژی، «حمید چیت چیان» امروز (یکشنبه) در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن سی و هشتمین بهار انقلاب اسلامی و ایام الله دهه فجر در محل وزارت نیرو افزود: این طرح ها شامل چهار هزار و ۸۶۰ طرح در بخش برق و ۴۵۴ طرح در بخش آب است.
به گفته وزیر نیرو، در مجموع ۸۵۵ میلیون یورو و ۳۰ هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال در پروژه های برقی و ۵۲ هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال در پروژه های آب سرمایه گذاری و هزینه شده است.
چیت چیان با اشاره به پروژه هایی که در این ایام کلنگ زنی می شوند، سرمایه گذاری در این پروژه ها را شامل ۲ میلیارد و ۵۸۷ میلیون یورو و پنج هزار و ۸۰ میلیارد ریال اعلام کرد.
وی با اشاره به طرح ها و پروژه ها، خاطرنشان کرد: در ایام الله دهه فجر ۹ سد که ساخت آنها به پایان رسیده و آبگیری شده اند، با حجم مجموع ۷۴۲ میلیون مترمکعب به بهره برداری می رسد. حجم تنظیمی سالیانه آب این سدها یک میلیارد و ۱۸۶ میلیون مترمکعب است و ۱۵۰ مگاوات برق نیز از محل نیروگاه های ساخته شده در این سدها تولید می شود.
وزیر نیرو همچنین از بهره برداری سه سد در استان های خراسان رضوی، اردبیل و مرکزی که پیشتر آبگیری شده اند، در این ایام خبر داد.
وی افتتاح ۱۲ شبکه آبیاری و زهکشی به مساحت ۵۶ هزار و ۶۱۵ هکتار با اعتباری افزون بر هشت هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال و همچنین کلنگ زنی دو پروژه شبکه آبیاری و زهکشی را در ایام دهه فجر اعلام کرد.
چیت چیان یادآور شد: در بخش فاضلاب نیز ۲۱ طرح آبرسانی افتتاح می شود که تامین آب شرب با دبی ۴٫۲ مترمکعبی در هر ثانیه را میسر می کند. برای اجرای این طرح ها ۲۷٫۵ کیلومتر تونل و ۴۵۷٫۳ کیلومتر خط انتقال اجرا شده، ۱۴۰ حلقه چاه حفر و ۶ ایستگاه پمپاژ، همچنین تعداد قابل توجهی تصفیه خانه ساخته شده است.

 

منبع: ایرنا