سه شنبه,۱ اسفند, ۱۳۹۶ | ۰۷ : ۰۳
خانه / پتروشيمي / بهره برداری فاز اول پالایشگاه خلیج فارس تا بهمن ماه/تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۴
۱۳۹۴/۰۲/۱۸
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی:

بهره برداری فاز اول پالایشگاه خلیج فارس تا بهمن ماه/تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۴

بهره برداری فاز اول پالایشگاه خلیج فارس تا بهمن ماه/تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۴

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین گفت: واحد اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ظرفیت ۱۲۰هزار بشکه تا بهمن ماه سال جاری آغاز به کار می کند.

به گزارش اژانس خبری انرژی،محمود شیری روز جمعه در نشست خبری که در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت برگزار شد، افزود: پالایشگاه ستاره خلیج فارس که ظرفیت فرآورش ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی را دارا است در حال حاضر ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی با بیان این که پالایشگاه دارای سه واحد ۱۲۰ هزار بشکه ای است، اظهار داشت: پس از راه اندازی فاز اول، سایر فازها نیز با فاصله زمانی پنج ماهه راه اندازی خواهد شد.
شیری گفت: با بهره برداری از فاز اول این پالایشگاه به ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ تولید خواهد شد.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین اضافه کرد: تمام بخش های مربوط به تاسیسات، خط لوله و آبگیر این پالایشگاه آماده شده است.
شیری با اشاره به عدم النفع تاخیر در راه اندازی این پالایشگاه اظهار داشت: در صورت آغاز به کار این پالایشگاه در زمانی که نفت بشکه ای ۱۰۰ دلار بود، می توانستیم سالانه ۱۰ میلیارد دلار درآمدزایی کنیم اما در حال حاضر درآمد این پالایشگاه بین ۶ تا هفت میلیارد دلار در سال خواهد بود.
وی در خصوص فروش محصولات این پالایشگاه نیز گفت: تعیین سیاست های فروش بر عهده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی خواهد بود اما بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار است که محصولات این پالایشگاه به دلیل کیفیت بالا در داخل کشور مصرف شده و محصولات سایر پالایشگاه ها به خارج از کشور صادر شود.
شیری با اشاره به این که تاکنون سه میلیارد دلار برای احداث این پالایشگاه سرمایه گذاری شده است، اظهار داشت: قرار است ۶۵۰ میلیارد یورو از محل صندوق توسعه ملی به این پالایشگاه اختصاص داده شود.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین خاطر نشان کرد: با تخصیص این مبلغ سرعت اجرای این پروژه شتاب قابل توجهی خواهد یافت.
شیری با بیان این که این شرکت سال گذشته بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی را تولید کرد، افزود: همچنین این شرکت ۵۲ درصد سهم گاز مایع کشور را در اختیار دارد