دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۲ : ۰۹
خانه / آب / تابستان سخت گلستان
۱۳۹۴/۰۲/۱۴

تابستان سخت گلستان

تابستان سخت گلستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان گفت: با توجه به شرایط بحرانی کم آبی، این استان برای تامین آب، تابستان سختی را پیش رو دارد و صرفه جویی در بخش کشاورزی و خانگی یک ضرورت است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،محمد هادی رحمتی در جمع معاونین ومدیران این شرکت تاکید کرد که اگر شرایط آبی کنونی استان مدیریت صحیح شود امیدواریم که مشکل تامین آب با شرایط ساده تر و مشکلات کمتر سپری شود.

کاهش نزولات جوی، تغییرات اقلیمی و گرم شدن هوا، کشاورزی سنتی و افزایش مصرف و توجه نکردن به مساله صرفه جویی در بخش خانگی و کشاورزی طی سال های اخیر گلستان سرسبز را به استانی محتاج آب تبدیل کرده است.

گلستان سرسبز هم اینک استانی است که در این سال ها بحران کم آبی و بروز خشکسالی به قطب کشاورزی بودن آن در کشور آسیب زده و تامین آب شرب شهروندان را نیز سخت کرده و هشدارهای مکرر مسوولان و اطلاع رسانی رسانه ها در این بخش همچنان لازم است.

رحمتی در ادامه این جلسه تصریح کرد: بحران جدی آب، ضرورت توجه شهروندان گلستانی را به مدیریت مصرف و صرفه‎جویی از این مایع حیات‎بخش بیشتر می‎کند.

مدیرعامل آبفا گلستان پیشنهاد می کند که هر یک از شهروندان فقط ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه‎جویی کند تا از کاهش بی‎رویه منابع آبی جلوگیری شود و فصل گرم سال با مشکلات کمتری طی گردد.

رحمتی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید آب در شهر گرگان یکهزار و ۵۱۵ لیتر در ثانیه است، یادآور شد: هم اینک و در زمان پیک مصرف در مرکز استان گلستان ۲۲۵ لیتر در ثانیه با کمبود آب مواجه هستیم.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب گلستان با بیان این مطلب که در حال حاضر ۹۰ هزار متر مکعب آب شرب ذخیره داریم، تصریح کرد: این حجم ذخیره برای تابستان مردم ۲۹ شهر استان و نیز حدود یکهزار روستا کافی نبوده و مشترکین از هم اکنون در مصرف آب شرب دقت و صرفه جویی لازم را داشته باشند.

رحمتی همچنین اظهار داشت: با توجه به شروع فصل گرم سال عملیات بازسازی چاه های شهر گرگان آغاز شده و امیدواریم تا اوایل تیر مخزن خرگوش تپه و ایستگاه پمپاژ آن که از مراکز مهم آبرسانی به این شهرستان است، وارد مدار بهره برداری شود.

امسال با کاهش ۲۵ درصدی بارندگی های فروردین ۹۴ درگلستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته نگرانی از استمرار خشکسالی و بحران آب در استان بیشتر شده است.

این درحالی است که استان مرزی گلستان یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت و افزون بر ۶۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی دارد که هر دو بخش تامین آب مصرفی مردم و کشت محصولات تحت تاثیر بحران کم آبی و خشکسالی قرار گرفته است.

هم اینک با توجه به این بحران و در آستانه گرم شدن هوا تنها مدیریت مصرف، صرفه جویی و توجه به کشت محصولات با نیاز آبی کم راهگشای رفع بخشی از مشکلات در این بخش می باشد.

همچنین باید گفت که پیش از این پتانسیل منابع آبی گلستان حدود ۲۴۸۵ میلیون مترمکعب در بخش آب های سطحی و زیر زمینی اعلام شده بود که در مجموع حدود دو میلیارد مترمکعب آن در حال مصرف است.

و این درحالی است که افزون بر ۹۴درصد از پتانسیل آب های زیرزمینی و ۶۷ درصد از ظرفیت بخش آب های سطحی استان در حال استفاده بوده که این مساله کاهش شدید سطح آب های زیرزمینی را در پی دارد.

در استان گلستان حدود ۴۰ رودخانه جریان دارد که در چهار حوضه بزرگ اترک، گرگان رود، قره سو و خلیج گرگان توزیع شده است و شبکه جریان آب های سطحی را تشکیل می دهند.

حجم سالانه این رودخانه ها حدود ۱۲۳۵ میلیون مترمکعب است که کاهش بارندگی ها میزان آب آنها و ذخیره پشت ۱۴ سد استان را بسیار کاهش داده است.