یکشنبه,۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ | ۳۵ : ۰۴
خانه / نفت / تاثیر تمدید مذاکرات ایران و غرب بر تصمیم اوپک چه خواهد بود؟
۱۳۹۳/۰۹/۰۴
گزارش:

تاثیر تمدید مذاکرات ایران و غرب بر تصمیم اوپک چه خواهد بود؟

تاثیر تمدید مذاکرات ایران و غرب بر تصمیم اوپک چه خواهد بود؟

مذاکرات ایران و ۱+۵ در آستانه برگزاری نشست سالانه اوپک و در حالی که قیمت نفت به سطح ۷۵ دلار رسیده تمدید شد تا بازار گمانه‌زنی‌ها درباره تاثیر نتیجه مذاکرات بر تصمیم اوپک و همچنین بازار نفت داغ‌تر شود.

به گزارش آژانس خبری انرژی،از زمان آغاز روند نزولی قیمت نفت حدود ۵ ماه می گذرد و در شرایطی که برخی فعالان بازار نفت انتظار موضع گیری اوپک نسبت به این امر را در بازار نفت داشتند، به جز ونزوئلا هیچ یک از اعضای این سازمان اقدام به در خواست برگزاری نشست اضطراری نکرد و تصمیم گیری درباره وضعیت تولید و سهمیه اعضای اوپک به روز پنج شنبه هفته جاری و یکصد و شصت و ششمین جلسه اوپک موکول شد.

 

در این راستا اگر چه انتقاداتی به بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان، درباره عدم درخواست برای برگزاری نشست اضطراری اوپک اعلام شد اما وی با بیان این که برای برگزاری نشست اضطراری باید بین اعضا اجماع صورت می گرفت اما چنین امری وجود نداشت، تصریح کرد: اگر پیشنهاد رسمی برای برگزاری نشست فوق‌العاده در فضایی نامناسب مطرح و بر آن اصرار صورت می‌گرفت تشکیل‌ نشدن نشست موضوع اختلاف‌نظر اعضای اوپک را نشان می‌داد که این امر خود می‌توانست عاملی برای کاهش بیشتر قیمت نفت باشد. همچنین اگر نشستی تشکیل می‌شد و اعضاء برای کاهش تولید نفت و تعادل در بازار توافق و اجماعی نمی‌کردند، این موضوع نیز تاثیر منفی در قیمت نفت می‌گذاشت.

 

به هر حال نشست اضطراری اوپک تشکیل نشد و اضافه عرضه نفت در بازار، کاهش تقاضا به دلیل کاهش سرعت رشد اقتصادی در اروپا و چین، شیل نفت ها و افزایش تولید توسط عربستان و همراهی عربستان با امریکا در جنگ کاهش قیمت نفت از سوی کارشناسان به عنوان عوامل تاثیرگذار بر قیمت نفت مطرح شد.

 

علاوه بر این، نتیجه مذاکرات ایران و گروه ١+۵ نیز از دیگر عواملی است که بازار نفت را تحت تاثیر قرار خواد داد.

 

بر این اساس در صورت به توافق رسیدن ایران و گروه ١+۵ با توجه به اینکه میزان عرضه نفت ایران به دلیل تحریم ها افزایش می یافت، احتمالا قیمت نفت باز هم کاهش پیدا می کرد. البته عامل روانی ناشی از توافق نیز به گونه ای دیگر بازار را تحت تاثیر قرار می داد.

 

البته پیشتر زنگنه در پاسخ به این سوال که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات و بهبود روابط ایران و غرب آیا قیمت نفت کاهش خواهد یافت؟ گفته بود که این مسئله الزاماً به کاهش قیمت منجر نمی‌شود چرا که آن‌قدر عقلانیت در بازار وجود دارد که قیمت نفت به هم نریزد.

 

بر این اساس اکنون با توجه به عدم توافق و تمدید مذاکرات ایران امکان افزایش عرضه ندارد و طی ۳۰ سال گذشته اکنون تنها دوره‌ای است که ایران با این میزان ظرفیت مازاد به دلیل تحریم‌ها روبه‌رو است و از این‌ حیث نقش تاثیر‌گذاری در اوپک دارد.

 

اما در آستانه نشست اوپک ، زنگنه با امیر قطر، امیر کویت، همچنین نخست وزیر امارات، وزیر امور خارجه ونزوئلا و عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق مذاکراتی را برای تبادل دیدگاه‌ها و تحلیل‌های اوپک انجام داده و آنطور که اعلام شده اگرچه کشور‌های حاشیه خلیج فارس به حفظ سهم خود در بازار علاقه‌مندند و مایل به کاهش تولید نیستند، اما احتمال تصمیم‌گیری درباره کاهش تولید اوپک در نشست بعدی این سازمان وجود دارد.

 

وی همچنین فردا در وین با وزیر نفت عربستان دیدار می کند تاپیش از برگزاری نشست اوپک مذاکراتی درباره وضعیت بازار نفت صورت بگیرد، البته عربستان تاکنون هیچ گونه ابراز تمایلی نسبت به کاهش تولید نفت خود نکرده است.

 

در چنین دست اندرکاران بازار نفت منتظر نتیجه جلسه روز پنج شنبه اوپک و نحوه موضع گیری اعضای این سازمان در مورد میزان تولید و سهمیه اعضا هستند