شنبه,۲۵ آذر, ۱۳۹۶ | ۱۴ : ۰۶
خانه / آب / تاثیر گرانی آب بر میزان مصرف آن/اگر فکری برای آب نکنیم، سومالی می‌شویم
۱۳۹۴/۰۶/۱۷
گفت‌وگو با رئیس فدراسیون صادرکنندگان انرژی:

تاثیر گرانی آب بر میزان مصرف آن/اگر فکری برای آب نکنیم، سومالی می‌شویم

تاثیر گرانی آب بر میزان مصرف آن/اگر فکری برای آب نکنیم، سومالی می‌شویم

رئیس فدراسیون صادرکنندگان انرژی از اما و اگرهای افزایش قیمت آب به منظور کاهش مصرف گفت.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،محمد پارسا در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، در خصوص تاثیر گران کردن آب بر کاهش مصرف آن گفت: این مسئله قطعا بر مصرف تاثیرگذار است اما باید توجه کرد که به یکباره نباید قیمت را بالا برد. بلکه باید در یک برنامه چهار یا پنج ساله، قیمت را به سمت واقعی شدن سوق داد.

پارسا ادامه داد: باید در برنامه‌هایی که برای گران کردن قیمت در نظر می‌گیریم توجه کنیم که هر لیتر آب زمانی که به شهر می‌رسد، با چه قیمتی همراه است و بر اساس آن، قیمت آب را به مرور بالا برد.

وی معتقد است که در ایران، به شدت از منابع زیرزمینی برداشت شده و اگر در شرایط فعلی فکری برای آن نشود، ایران تبدیل به سومالی می‌شود.

رئیس فدراسیون صادرکنندگان انرژی و صنایع وابسته تاکید کرد: البته تنها اصلاح قیمت نیست که می‌تواند جلوی مصرف بی‌رویه را بگیرد بلکه باید در کنار آن شیوه‌های آبیاری قطره‌ای و لوله‌کشی‌های زیرزمینی را نیز در نظر داشت.

پارسا در خصوص اینکه چقدر قانون هدفمندی بر مسئله اصلاح قیمت تاثیرگذار بوده است؟ گفت: قرار بود تا سال ۹۰ و ۹۱ این اصلاح قیمتی صورت گیرد. اما باید در نظر داشت که در یک بازه زمانی،‌ قیمت‌ها متوقف شد. مثلا نرخ برق افزایش پیدا نکرد. در حقیقت طبق قانون هدفمندی قرار بود قیمت حامل‌های انرژی واقعی شود که دو سال از موعد آن می‌گذرد.

وی تاکید کرد: بر همین اساس است که با قیمت‌های واقعی فاصله داریم. به خاطر محیط زیست ایران و ویرانه نشدن آن هم که شده باید سریع‌تر فکری برای آن کرد. این مسئله از بقیه موارد از جمله بنزین و … هم مهم‌تر است