جمعه,۲۹ دی, ۱۳۹۶ | ۱۶ : ۱۱
خانه / نفت / تامین مالی خارجی فرصتی برای تسریع در اجرای طرح ها و افزایش اشتغال است
۱۳۹۵/۱۲/۲۲

تامین مالی خارجی فرصتی برای تسریع در اجرای طرح ها و افزایش اشتغال است

تامین مالی خارجی فرصتی برای تسریع در اجرای طرح ها و افزایش اشتغال است

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به افزایش ۳۵۰میلیون یورویی تامین مالی (فاینانس) طرح های این شرکت در دوره پسابرجام، تصریح کرد: فاینانس فرصتی برای تامین مالی پروژه ها، رونق فعالیت شرکت های ایرانی و افزایش اشتغال است.

به گزارش خبرانرژی، «سید محمدرضا رضازاده» امروز (یکشنبه) در پایان نشست خبری افزود: حل مشکلات مالی نخستین دلیلی است که وزارت نیرو و شرکت های تابعه آن به سراغ تامین مالی خارجی (فاینانس) می روند و بر این اساس، اگر مشکلات تامین مالی برای اجرای طرح ها و پروژه ها وجود نداشت، ضرورتی به حضور فاینانسورهای خارجی احساس نمی شد.
به گفته این مقام مسئول، با این حال کشور قوانینی دارد و در هر شرایطی سرمایه گذاری خارجی را نمی پذیرد.
وی تصریح کرد: یکی از شرایط تامین مالی خارجی، اجرای بیش از ۵۰ درصد کار از سوی خارجی ها در ایران است و بطور معمول هر یک از فاینانسورها دستکم یک شرکت ایرانی را به عنوان همکار و شریک در کنار خود دارند.
رضازاده خاطرنشان کرد: این مهم در کنار تامین مالی و بالا رفتن سرعت اجرای کار پروژه ها، فرصتی برای رونق فعالیت شرکت های ایرانی و افزایش اشتغال است.
وی بطور نمونه به سد رودبار لرستان اشاره کرد که از زمان عملیاتی شدن فاینانس خارجی، سرعت اجرای کار در آن بالا رفت.
مدیرعامل شرکت آب و نیرو با اشاره به تامین مالی ۲ پروژه در گذشته از خط اعتباری چینی ها، تصریح کرد: سد و نیروگاه رودبار لرستان نیازمند افزایش ۲۵ درصدی گشایش اعتبار اسنادی (ال سی) بود.
به گفته وی، سد و نیروگاه «چم شیر» نیز جزو طرح هایی بود که افزایش ۲۵ درصدی فاینانس آن در دوره پسابرجام به تصویب رسیده است و این قراردادها در آینده نزدیک به نتیجه خواهد رسید.
وی گفت: فاینانس اولیه برای سد چم شیر ۲۳۰ میلیون یورو بود که با افزایش ۲۵ درصدی حدود ۶۰ میلیون یورو به آن اضافه می شود؛ همچنین فاینانس اولیه سد و نیروگاه رودبار لرستان ۱٫۷ میلیارد دلار بود که ۳۲۰ میلیون دلار دیگر به آن اضافه می شود.
رضازاده یادآوری کرد: در مجموع سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تفاهم نامه نیز در سفر رئیس جمهوری سابق کره جنوبی به ایران برای تامین مالی برخی سدهای کشور منعقد شد.
به گفته وی، دو نیروگاه «نمارستاق» و «اردل» نیز در مجموع از خط اعتباری ۱۰۰ میلیون یورویی بهره مند می شوند.
مدیرعامل شرکت آب و نیرو تصریح کرد: طرح ها و پروژه های این شرکت در مجموع با افزایش ۳۵۰ میلیون یورویی فاینانس مواجه شدند که از دستاوردهای برجام بود.

** شوری آب گتوند تکذیب می شود
وی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص کیفیت آب خروجی از گتوند، یادآور شد: ۲ هزار و ۵۳ روز از آبگیری این سد می گذرد، اما تولید نیشکر که گیاهی حساس به شوری است، در منطقه رکورد زده است.
رضازاده خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان داده کیفیت آب خروجی از این سد در مقاطعی بهتر از گذشته شده یا دستکم مشابه پیش از زمان آبگیری است و شوری این آب به شدت تکذیب می شود.
وی به منطقه پایین دست سد و محل تلاقی رودخانه های دز و کارون اشاره کرد و افزود: مقایسه هدایت الکتریکی (ای.سی) آب این دو رودخانه حاکی از آلودگی بالاتر آب رود دز است که خود ناشی از پساب مزارع نیشکر، فاضلاب شهرها و روستاها و فاضلاب های صنعتی است و باید توجهات را از آب خروجی گتوند به آب خروجی سد دز تغییر داد.

** انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه
این مقام مسئول با اشاره به ضعف بزرگ کشور در مسایل آماری که در گذشته بجز آمار و اطلاعات سطح ارتفاع دریاچه، هیچ اطلاعات دیگری از آن در دست نبود، یادآوری کرد: مطالعات امکان سنجی این پروژه با همکاری مشاوران خارجی در حال انجام است و در وهله نخست باید از نظر زیست محیطی مورد بررسی قرار گیرد.
وی اظهار داشت: کمتر از یک سال دیگر می توان نتیجه مطالعات امکان سنجی این طرح را اعلام کرد و پس از آن نسبت به انصراف یا اجرای طرح تصمیم گیری خواهد شد.
رضازاده همچنین با اشاره به تخصیص نیافتن اعتبار ۱۰ میلیارد ریالی طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران، گفت: مطالعات در این زمینه به کندی پیش می رود.

** استفاده از اعتبارات بانک توسعه اسلامی برای سد سرنی
وی با اشاره به اعتبارات اجرای سد سرنی در شهرستان میناب، بیان داشت: قرار است مبلغ ۸۷ میلیون یورو از بانک توسعه اسلامی و معادل ۲۱ میلیون یورو اعتبارات ریالی از منابع داخلی به این سد اختصاص یابد.
به گزارش ایرنا، سد سرنی در ۳۴ کیلومتری جنوب شرقی میناب در حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان، روی رودخانه سرنی احداث می شود که از قلل رشته کوه «بشاگرد» سرچشمه گرفته و به دریای عمان می ریزد.

منبع: ایرنا

  

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>