چهارشنبه,۲۷ دی, ۱۳۹۶ | ۰۶ : ۰۴
خانه / برق / تامین نیاز از عربستان ارزان‌تر از تولیدکنندگان ایرانی است!
۱۳۹۳/۰۹/۰۴
رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق

تامین نیاز از عربستان ارزان‌تر از تولیدکنندگان ایرانی است!

تامین نیاز از عربستان ارزان‌تر از تولیدکنندگان ایرانی است!

رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق با اشاره به نیاز صنعت برق به مواد پتروشیمی، اظهار کرد: خرد کردن صنایع پتروشیمی کاری اشتباه بود و در حالی رخ داد که ما نتوانستیم طعم کار کردن با یک هلدینگ قدرتمند پتروشیمی را بچشیم.

به گزارش آژانس خبری انرژی،علیرضا کلاهی  با اشاره به نیاز صنعت برق به مواد پتروشیمی، گفت: نیازهای صنایع ما در بخش برق عمدتا PVC و پلی اتیلن است که بیشتر به عنوان عایق در تجهیزات برق استفاده می‌شود، بنابراین بخشی از صنعت برق وابسته به محصولات پتروشیمی است.

وی با تاکید بر این‌که در خصوصی سازی شرکت‌های پتروشیمی می‌شد که منطقی‌تر و فکرشده‌تر عمل کرد، تصریح کرد: هلدینگ‌های موجود از واحدهای خرد بهتر هستند، اما تاکنون توجه زیادی به صنایع پایین‌دستی از آن‌ها ندیده‌ایم.

رییس سندیکای صنعت برق با اشاره به این‌که خصوصی‌سازی انجام شده توان تصمیم گیری بلند مدت و استراتژیک را از شرکت ها گرفت، گفت: در خرید محصولات پتروشیمی با دو چالش قیمت و ثبات تامین روبرو هستیم.

کلاهی افزود: ما یک شرکت آمیزه سازی پلیمری در کنار شرکت کابل سازی داریم ولی مجبوریم کامپاند روکش پلی اتیلن را از خارج وارد کنیم.

وی با درخواست برای ارائه مواد پتروشیمی با تخفیف به صنایع براساس قانونی که حدود هفت سال پیش مصوب شده گفت: براساس قانون در بخش قیمت‌گذاری، مواد پتروشیمی باید با تخفیف در اختیار صنایع داخلی قرار داده شوند.

وی با اشاره به لزوم رقابت پذیر بودن بازار گفت: هنوز دیده می‌شود که می توانیم نیاز تولیدمان را از عربستان با نرخ پایین‌تر تهیه کنیم، بنابراین خواهان حمایت هلدینگ هستیم.

رییس سندیکای صنعت برق از طرف دیگر به بورس کالا اشاره کرد و گفت: برخی مصرف‌کنندگان می خواهند خرید انبوه از بورس داشته باشند در حالی که تهیه مواد مثلا به میزان ۶۰ هزار تن در سال از بورس کار آسانی نیست.

کلاهی با درخواست کمک از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، به عدم ثبات تامین نیز به عنوان دیگر مشکل صنایع پایین دستی اشاره کرد و گفت: ناگهان دیده می شود که به خاطر تعمیرات یا مشکلات دیگر یک گرید محصول کلیدی از برنامه تولید خارج می‌شود.

رییس سندیکای صنعت برق همچنین با اشاره به مشکلات شرکت‌های پتروشیمی که به طور خصوصی اداره می‌شوند، گفت: عادلانه نیست که شرکت ها مشکلات داخلی واحدها را به مصرف‌کننده منتقل کنند.