چهارشنبه,۲ اسفند, ۱۳۹۶ | ۵۲ : ۰۶
خانه / آب / تبعات زیست محیطی سد گتوند بررسی می‌شود
۱۳۹۴/۰۲/۲۰

تبعات زیست محیطی سد گتوند بررسی می‌شود

تبعات زیست محیطی سد گتوند بررسی می‌شود

مدیر کمیته برگزاری کنفرانس ملی رودخانه کارون گفت: سمینار علمی بررسی تبعات زیست محیطی- اجتماعی سد گتوند، راهکارهای مقابله با آنها و تاثیر آن بر کیفیت رودخانه کارون به عنوان یکی از خروجی‌های کنفرانس ملی رودخانه کارون، ۴ خرداد امسال توسط مؤسسه پژوهشگران اندیشمند در اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان برگزار می‌شود.

به گزارش اژانس خبری انرژی،سیدحسین فاضلی ،اظهار کرد: در این سمینار، تبعات زیست محیطی و اجتماعی سد گتوند، تاثیر آن بر بخش کشاورزی و کیفیت زندگی کشاورزان استان با بیان دیدگاه‌های مختلف کارشناسان همچون دانشگاهیان بررسی می‌شود.

وی افزود: با وجود همه تذکرها و نظرات اعلام شده، مجموعه ذی‌نفع در ساخت و تولی‌گری سد گتوند، این سد را مایه نجات برای استان می‌دانند، در حالی که مشاور استاندار خوزستان در امور مدیریت آب و صیانت از رودخانه‌ها معتقد است ساخت سد گتوند از ابتدا اشتباه بوده و آب دریاچه این سد حدود ۹ میلیون تن نمک دارد. همچنین در مدت بهره‌برداری، مقدار زیادی از شوری حاصل از نمک به پایین‌دست منتقل شده و این مساله شوری آب رودخانه کارون را به طور قابل توجهی افزایش داده است.

فاضلی تصریح کرد: اگر چه تبعیت از فرمایشات و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر حفاظت از محیط زیست و احترام به حقوق مردم (به عنوان بالاترین سرمایه ملی کشور) از اصول پایداری قانون‌مندی در بخش‌های مختلف قضایی و اجرایی کشور است اما هنوز نماینده وزارت نیرو در استان خوزستان نتوانسته است اقدام قابل توجهی در زمینه حل معضل سد گتوند انجام دهد.

وی بیان کرد: نماینده وزارت نیرو در استان در کنار عدم رسیدگی و حل مشکل سد گتوند، عدم مدیریت منابع آبی استان جهت ارتقای بخش کشاورزی استان و کمک به زندگی کشاورزان، سیاست غلط ممنوعیت کشت را سرلوحه کار خود قرار داده است که این مساله مخالفت برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولین استانی را به همراه داشته است.

فاضلی گفت: در سال گذشته سمینارهای علمی متعددی مرتبط با موضوع رودخانه کارون به عنوان پیش نشست‌های کنفرانس ملی رودخانه کارون برگزار شد که نتایج خوبی داشته است. امسال نیز در این راستا، تحت عنوان پس نشست‌های کنفرانس ملی رودخانه کارون در نظر داریم سمینارهایی برای بررسی خروجی کنفرانس ملی رودخانه کارون برگزار کنیم. در این سمینار برخی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، مسئولین استانی و دانشگاهیان به سخنرانی می‌پردازند. همچنین جهت ارائه سخنرانی از نمایندگان شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران دعوت شده است.

وی خاطرنشان کرد: اساتید دانشگاه، پژوهشگران، مدیران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اداره‌ها و سازمان‌ها در این سمینار شرکت می‌کنند و علاقه مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این سمینار علمی به وب سایت کنفرانس ملی رودخانه کارون (www.karoon1393.ir) مراجعه کنند و به شرکت کنندگان در این سمینار، گواهی‌نامه شرکت در سمینار اعطا می‌شود.