دوشنبه,۳۰ بهمن, ۱۳۹۶ | ۰۳ : ۰۹
خانه / برق / تبعات عدم ساماندهی اقتصاد برق ،دامنگیر مردم خواهد شد
۱۳۹۴/۰۲/۲۲
وزیر نیرو

تبعات عدم ساماندهی اقتصاد برق ،دامنگیر مردم خواهد شد

تبعات عدم ساماندهی اقتصاد برق ،دامنگیر مردم خواهد شد

وزیر نیرو معتقد است :برق هیچ نقطه از جهان ارزانتر از ایران نیست و چنانچه اقتصاد برق ساماندهی نشود ، تبعات آن دامنگیر مردم خواهد شد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،حمید چیت چیان روز سه شنبه در بیست و سومین کنفرانس مهندسی برق که در دانشگاه صنعتی شریف برپا شده، افزود: ابتدای اسفند ماه سال گذشته ، قیمت برق مصرفی از ۴۹۳ به ۵۶۰ ریال افزایش یافت که از این رقم ۱۰۲ ریال به یارانه ها تعلق می گیرد و کمتر از ۴۶۰ ریال هر کیلو وات برق مصرفی محاسبه می شود.

وی افزود: ساماندهی اقتصاد برق از موضوعهای اساسی محسوب می شود و چنانچه نسبت به این مهم ،بی توجهی صورت گیرد ، مانع توسعه و سرمایه گذاری های جدید در صنعت برق خواهد شد.

وزیر نیرو کاهش تلفات برق، احداث نیروگاه های جدید گازی، تولید توربین های گازی کلاس اف، توجه به تولید پراکنده و انرژی های تجدید پذیر را از الویت های آینده صنعت برق دانست و گفت: سال ۲۰۲۰ کشورهایی که انتشار کربن نیروگاه های آنها از حد تعیین شده بیشتر باشد، جریمه خواهند شد بنابراین ضروری است به فکر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر باشیم.

چیت چیان تاکید کرد :برق به عنوان مهمترین زیرساخت توسعه اقتصادی کشور از مولفه های ارتقا کیفیت زندگی مردم است و میزان ظرفیت اسمی کشورمان ۷۳ هزار مگاوات است.

به گفته وزیر نیرو ، اکنون تجهیزات مورد نیاز پست های برق ۴۰۰ کیلو ولت در داخل کشور تولید می شود و ایران به بیش از چهار کشور ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان به عنوان همسایگان خود برق صادر و باکشورهای ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان تبادل انرژی دارد.

وی اضافه کرد : ایران یکی از هفت کشور جهان محسوب می شود که توانایی ساخت نیروگاه گازی دارد و صنعت برق در حرکت به سوی تامین نیازهای مردم و خود اتکایی کشور ،گام های اساسی برداشته است.

چیت چیان خاطرنشان ساخت : فرصت های قابل توجهی در صنعت برق کسب شده و با نگاهی به آینده باید توجه داشت که اقدامات آتی طولانی تر از راه های پیموده شده ، خواهد بود.

وزیر نیرو اظهار داشت : برخی کشورها تلفات برق به کمتر از پنج درصد رسیده و این در حالی است که از سال گذشته تلفات شبکه توزیع از ۱۵ به ۱۲٫۸ درصد کاهش یافته و تا پایان امسال به کمتر از ۱۰ درصد خواهد رسید.

وی اضافه کرد: توربین های گازی تولید شده در جهان دارای بازدهی بالای ۶۰ درصد است و آنچه در داخل کشور تولید می شود، دارای بازدهی ۵۱ درصد است که برای کاهش این فاصله باید تلاش شود.

چیت چیان گفت : میزان خاموشی در شبکه، طبق استاندارد های جهانی در طول سال ۱۱ دقیقه است ، در حالیکه در ایران به بیش از ۵۰۰ دقیقه می رسد.

وی خطاب به دانشجویان و اندیشمندان حوزه برق در این نشست اظهار داشت : شناسایی راهکارهای جدید به منظور افزایش رشد و توسعه صنعت برق را در دستور کار خود قرار دهند .