سه شنبه,۲۸ آذر, ۱۳۹۶ | ۰۰ : ۰۲
خانه / نفت / تثبیت نسبی نفت تحت‌تاثیر آمار اقتصادی آلمان
۱۳۹۴/۰۶/۱۷
با وجود فشار بازارهای راکد آسیایی صورت گرفت

تثبیت نسبی نفت تحت‌تاثیر آمار اقتصادی آلمان

تثبیت نسبی نفت تحت‌تاثیر آمار اقتصادی آلمان

اگرچه انتشار آمارهای قدرتمند از اقتصاد آلمان تاحدودی توانست به تثبیت بازار نفت کمک کند، اما بازار جهانی نفت خام همچنان متاثر از فشار ناشی از کندی اقتصادهای آسیایی به‌خصوص چین است.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نفل از اقتصادنیوز، روز گذشته با انتشار آمارهای قدرتمند از اقتصاد آلمان که توانست تاریکی چشم‌انداز اقتصادی آسیا را که همچنان با اشباع زنجیره تامین نفت جهان روبرو هستند، تلافی کند، قیمت نفت نیز در بازارها در پایین‌ترین سطح خود تثبیت شد.

به‌گزارش خبرگزاری رویترز ، حجم صادرات و واردات آلمان در ماه جولای، برخلاف کندی اقتصاد چین، به بالاترین سطح خود رسید. حجم صادرات آلمان در ماه جولای با ۲٫۴ درصد رشد، به ۱۰۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو (۱۱۵ میلیارد و ۵۸۰ میلیون دلار) رسید؛ در مقابل، حجم واردات این کشور نیز در همین مدت، با ۲٫۲ درصد رشد، به ۸۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو رسید که این بالاترین ارزش واردات آلمان محسوب می‌شود که تاکنون به ثبت رسیده است.

تجار می‌گویند، آمارهای قدرتمند و امیدوارکننده از اقتصاد آلمان به آنها کمک کرده تا بر تیرگی بیشتر چشم‌انداز اقتصادی آسیا فائق آیند.

دیروز هربشکه نفت خام سبک آمریکا با یک دلار و ۳۱ سنت کاهش نسبت به روز جمعه، ۴۴ دلار و ۷۴ سنت معامله شد که این کاهش قیمت، ناشی از تعطیلی بزرگترین واحد تقطیر در اکسون‌موبیل، با ظرفیت تولید ۵۰۲ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز بوده است. بازارهای آمریکا به مناسبت تعطیلات روز کارگر، دوشنبه تعطیل بودند. قیمت نفت آتی برنت از تعطیلی این پالایشگاه متاثر نشده و با ۶۶ سنت افزایش، به بشکه‌ای ۴۸ دلار و ۱۸ سنت رسید.

اما در چین، واردات نفت خام در ماه آگوست در مقایسه با ماه قبل از آن، با ۱۳٫۴ درصد کاهش، به ۶ میلیون و ۲۹۰ هزار بشکه در روز رسید.

بااین‌حال، «ایگور سخین»، مدیر ارشد غول نفتی روسیه، رزنفت، می‌گوید: کندی اقتصاد آسیا، با توجه به تثبیت بازار املاک در چین، ویژگی قابل کنترلی دارد درحالی‌که هم‌اکنون بسیاری از کشورهای آسیایی، برخلاف زمان بحران بزرگ یعنی سال‌های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ میلادی، ذخایر قابل‌توجه ارزی دارند.

سخین همچنین افزود: انتظار می‌رود میزان تقاضای نفت چین در دراز مدت همچنان افزایش یابد که بر طبق برآوردها، چین طی یک بازه ۱۵ ساله، ۸۵۰ میلیون تن نفت مصرف خواهد کرد که این رقم، حدود ۳۵۰ میلیون تن از میزان مصرف کنونی این کشور بیشتر است.

بااین‌حال، عرضه بیش از حد، همچنان بر بازارها حاکم است. موسسه «مورگان استنلی» اعلام کرد: انتظار می‌رود قیمت‌ها همچنان پایین اما پر نوسان بماند. از ژوئن ۲۰۱۴، قیمت جهانی نفت حدود ۶۰ درصد کاهش یافته که اشباع بازارها نیز بیش از پیش بر کاهش تقاضا دامن زده است