سه شنبه,۲۶ دی, ۱۳۹۶ | ۰۹ : ۰۳
خانه / نفت / تحقق ۷۰ درصدی درآمدهای نفتی در بودجه ۹۳
۱۳۹۴/۰۳/۰۳
عملکرد 11 ماهه نشان داد

تحقق ۷۰ درصدی درآمدهای نفتی در بودجه ۹۳

تحقق ۷۰ درصدی درآمدهای نفتی در بودجه ۹۳

با وجود کاهش جهانی قیمت نفت از اواسط سال گذشته و افتادن آن در شیب نزولی، عملکرد بودجه نشان می‌دهد که تا پایان ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۳ حدود ۷۰ درصد از درآمدهای نفتی محقق شده است.

به گزارش اژانس خبری انرژی،در حالی که در بودجه سال گذشته مجموع منابع دولت از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای بالغ بر ۷۹ هزار میلیارد تومان و منابع ناشی از فروش نفت و فرآورده‌های آن بر پایه نفت ۱۰۰ دلار حدود ۷۷ هزار میلیارد تومان تعیین شد، با تغییر و تحولات بازار جهانی و ریزش قیمت نفت از نیمه دوم سال گذشته درآمدهای دولت از این محل تحت تاثیر قرار گرفت.

اگر چه در چندماه ابتدایی سال قبل قیمت نفت به طور متوسط تا ۱۰۶ دلار یعنی رقمی بالاتر از میزان تعیین شده برای بودجه هم فروش رفت، ولی در نیمه دوم حتی به کمتر از ۵۰ دلار کاهش یافت نرخی که درآمد نفتی فروش رفته بودجه را در مقطعی تا ۵۰ درصد کاهش داد.

با این حال بررسی عملکرد بودجه سال ۱۳۹۳ در پایان بهمن ماه سال گذشته حاکی از آن است که از ۷۹ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده در بودجه برای کل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای بالغ بر ۵۵ هزار میلیارد تومان به عبارتی بیش از ۷۰ درصد محقق شده است.

همچنین آمار ارائه شده از سوی خزانه نشان می‌دهد که از منابع تعیین شده ۷۷ هزار میلیارد تومانی برای فروش نفت و فرآورده‌های آن حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان رقمی بیش از ۷۰ درصد کل فروش رفته است.

این در حالی است که در این دوره میزان منابع حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی به حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان و منابع ناشی از فروش داخلی میعانات گازی به ۱۷۸۳ میلیارد تومان رسید.

تحقق ۷۰ درصدی منابع نفتی در عمده ماه‌های سال گذشته در حالی می‌تواند با توجه به کاهش قابل ملاحظه قیمت نفت در نیمه دوم سال مورد توجه و شاید قابل قبول باشد که به نظر می‌رسد مهمترین دلیل این فروش و درصد تحقق به همان نرخ بالای ۱۰۰ دلار و حتی ۱۰۰ دلار قیمت نفت در نیمه اول سال گذشته بر می‌گردد که نرخی بیش از میزان تعیین شده در بودجه است.