یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۵۳ : ۰۹
خانه / نفت / تحولات دلار، طلا و نفت در بازارهای جهانی
۱۳۹۴/۰۶/۱۹
گزارشی از تغییرات هفته گذشته میلادی

تحولات دلار، طلا و نفت در بازارهای جهانی

تحولات دلار، طلا و نفت در بازارهای جهانی

تقویت دلار در در مقابل چهار ارز، کاهش قیمت طلا و افزایش قیمت نفت، عمده ترین تغییرات ثبت شده در وضعیت اقتصاد جهانی در هفته اول سپتامبر است.

به گزارش آژانس خبری انرژی، متوسط ارزش دلار در هفته منتهی به ششم سپتامبر( ۱۵ شهریورماه) در مقایسه با هفته ماقبل آن در برابر ین ژاپن، یورو، فرانک و پوند تقویت شد. براین اساس ارزش دلار ۰٫۲ در برابر ین ژاپن، یورو ۱٫۵، فرانک ۱٫۸۴ و پوند ۱٫۷۳ درصد افزایش ارزش داشته است.

تحقیقات بانک مرکزی نشان می‌دهد که علت تقویت ارزش دلار در مقابل این چهار ارز ناشی از گمانه‌زنی در مورد افزایش نرخ بهره تا پایان ماه، عدم تغییر نرخ بهره اروپا و همچنین ثبات بازار‌های جهانی ارز بوده است.

اما در حدود یک هفته گذشته نرخ‌های پایان وقت بازار نیویورک بیانگر آن است که هر یورو در محدوده ۱٫۱۱۲۴ تا ۱٫۱۳۱۵ دلار و هر پوند در محدوده ۱٫۵۱۶۹ تا ۱٫۵۳۴۵ دلار در نوسان بوده است. همچنین هر دلار در دامنه ۱۱۹٫۰۱ تا ۱۲۱٫۲۳ ین تغییر کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که آمار ضعیف مدیران خرید کارخانه‌ای در چین، نوسان بازار‌های مالی جهانی و همچنین آمار شاخص مدیران خرید کارخانه‌ای در ایالات متحده موجب تضعیف ارزش دلار در مقابل سایر ارز‌ها شده است.

نمودار تغییرات نرخ دلار

تحولات بازار طلا در هفته گذشته

گزارش بانک مرکزی حاکی از آن است که نوسان هفته گذشته قیمت طلا در بازار نیویورک در محدوده ۱۱۲۰٫۸۰ تا ۱۱۴۰٫۵۰ دلار برای هر اونس در نرخ‌های پایانی ثبت شده است. متوسط بهای طلا در هفته گذشته نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل ۰٫۳۸ درصد کاهش دارد.

آنچه بر نفت گذشت

اما متوسط بهای نفت خام پایه آمریکا در هفته منتهی به ششم سپتامبر ۲۰۱۵ نسبت به متوسط در هفته ماقبل ۱۴٫۵۸ درصد افزایش دارد. براساس نرخ‌های پایان وقت بازار نیویورک، بهای هر بشکه نفت خام پایه آمریکا در محدوده ۴۵٫۴۱ تا ۴۹٫۲۰ دلار معامله شد و متوسط هفتگی بهای هر بشکه آن در سطح ۴۶٫۷۳ دلار قرار گرفت.

بنابر این گزارش متوسط نفت خام برنت دریای شمال ۱۲٫۹ درصد نسبت به هفته ماقبل افزایش دارد این در حالی است که هر بشکه نفت خام برنت به نرخ‌های پایان بازار نیویورک در دامنه ۴۹٫۵۶ تا ۵۴٫۱۵ دلار معامله شد و متوسط هفتگی هر بشکه به ۵۰٫۹۰ دلار رسید.

همچنین بهای هر بشکه نفت خام اوپک در فاصله ۴۵٫۵۳ تا ۴۷٫۷۷ معامله شد و متوسط هفتگی هر بشکه نیز حدود ۴۶٫۹۲ دلار بود که نسبت به هفته ماقبل ۱۲٫۱۴ درصد افزایش داشت.