یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۳۴ : ۱۱
خانه / آب / تخریب ۳۲۱ حلقه چاه غیر مجاز در لرستان
۱۳۹۴/۰۶/۲۳

تخریب ۳۲۱ حلقه چاه غیر مجاز در لرستان

تخریب ۳۲۱ حلقه چاه غیر مجاز در لرستان

۳۲۱ حلقه چاه غیرمجازدر لرستان پر شد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،مهدی سجادی مدیر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: به منظور حفاظت از منابع آبی استان طی شش ماهه گذشته ۳۲۱ حلقه چاه غیر مجاز تخریب شده است.

 
وی شمار چاه های غیر مجاز باقیمانده استان را یک هزارو ۴۵۰ حلقه اعلام کرد و گفت: این چاه ها نیز درصورت اخذ نشدن مجوز های قانونی، پر خواهند شد.

 
سجادی حجم برداشت غیر قانونی این چاه ها را بیش از ۶۷ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب در سال اعلام کرد و گفت: در حالی شاهد این مقدار برداشت غیر مجاز هستیم که سطح سفره های زیر زمینی استان طی دهسال گذشته تا ۱۴ متر پایین رفته و هرسال به طور متوسط ۵۰ میلیون متر مکعب از حجم ذخایر زیرزمینی استان کاسته می شود و دشت کوهدشت دشت ممنوعه اعلام شده است.

 
عضو شورای حفاظت از منابع آب استان همچنین از شناسایی یک هزارو ۱۳۰ دستگاه تلمبه غیر مجاز در مسیر آبهای سطحی استان خبرداد و گفت: طی شش ماهه گذشته۴۱۰ دستگاه از این تلمبه ها را جمع آوری کرده و ساماندهی مابقی را در برنامه داریم.

 
سجادی گفت: تلمبه های غیر مجاز سالانه ۶۷۹ ملیون و ۷۶۰ هزار متر مکعب از منابع آب سطحی استان را برداشت می کنند.

 
وی به کاهش ۱۲ درصدی نزولات جوی استان در قیاس با پارسال اشاره کرد و گفت:در حالی شاهد برداشت غیر قانونی از منابع سطحی استان هستیم که حجم ران آبهای استان از ۱۲ میلیارد متر مکعب درمتوسط بلند مدت، به سه و نیم میلیارد متر مکعب در سال کاهش یافته و امسال نخستین با شاهد خشک شدن رودخروشان کشکان، یکی از سرشاخه های اصلی رود کرخه بودیم.