دوشنبه,۲۹ آبان, ۱۳۹۶ | ۴۷ : ۰۴
خانه / نفت / تزریق گاز به میدان هفتکل در مسجدسلیمان برای نخستین بار انجام شد
۱۳۹۴/۰۳/۰۸

تزریق گاز به میدان هفتکل در مسجدسلیمان برای نخستین بار انجام شد

تزریق گاز به میدان هفتکل در مسجدسلیمان برای نخستین بار انجام شد

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از اجرای پروژه تزریق گاز در میدان هفتکل برای نخستین بار خبر داد.

به گزارش اژانس خبری انرژی،ابراهیم پیرامون شامگاه پنجشنبه در همایش بین المللی «سالروز فوران نخستین چاه نفت خاورمیانه در مسجدسلیمان»، با بیان اینکه شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان ۶ درصد نفت کشور را تولید می کند، افزود: نخستین تزریق گاز در میدان هفتکل برای تولید بیشتر انجام شده است.

وی همچنین از نوسازی و بازسازی ۱۶ واحد بهره برداری این شرکت خبر داد و گفت: این شرکت می تواند تولید خود را تا ۲۰۰ میلیون بشکه افزایش دهد.

پیرامون، میدان نفتی مسجدسلیمان را پیرترین میدان نفتی ایران و خاورمیانه بیان کرد و گفت: این میدان ۶٫۵ میلیارد بشکه ظرفیت دارد اما تاکنون ۱۷٫۵ درصد آن برداشت شده است.

وی افزود: تاکنون ۳۶۷ حلقه چاه در این میدان حفر شده که هم اکنون ۱۶ حلقه چاه فعال و بقیه متروکه هستند.

پیرامون با بیان اینکه مسجدسلیمان دارای دومین میدان گاز ترش جهان با ظرفیت ۲ تریلیون فوت مکعب است، افزود: این گاز مورد استفاده خوراک پتروشیمی های استان قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: در محدوده شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان، ۱۳ میدان نفتی و ۱۶ مخزن نفتی قرار دارد.

وی در ادامه به مشکلات آلودگی شهر مسجدسلیمان اشاره کرد و گفت: از گذشته تاکنون نشت طبیعی نفت و گاز در این شهر بوده و مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کرده است؛ براین اساس تلاش هایی برای جابه جایی نقاط آلوده و کاهش مشکلات در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان افزود: پروژه ای در دست اقدام است که با تکمیل آن، مشکل تا حدودی برطرف می شود اما به دلیل وسعت مناطق آلوده، این مساله جوابگو نیست.

وی تاکید کرد: کارخانه نمک زدایی هفت شهیدان که روزهای اخیر به صورت آزمایشی راه اندازی شده به زودی به بهره برداری می رسد؛ این کارخانه باعث کاهش آلایندگی های چاه شماره ۹ و سیستم گاز ترش می شود.

پنجم خرداد ۱۲۸۷ برای نخستین بار نفت در ایران و در مسجدسلیمان کشف شد. این روز به عنوان روز مسجدسلیمان برای ثبت در تقویم پیشنهاد شده است.

«چاه شماره ۱» پیرترین چاه نفت در مسجد سلیمان، در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۰۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

چاه شمار۱-۳

 

 

 

چاه شماره ۱-۶چاه شمار۱-۴چاه شماره ۱-۲چاه شماره۱-۵چاه شماره ۱-۷چاه شماره ۱ نفت