شنبه,۳۰ دی, ۱۳۹۶ | ۴۵ : ۰۶
خانه / گاز / تشریح نحوه محاسبه قیمت گاز و سهم آن در تامین منابع یارانه
۱۳۹۵/۱۱/۲۴

تشریح نحوه محاسبه قیمت گاز و سهم آن در تامین منابع یارانه

تشریح نحوه محاسبه قیمت گاز و سهم آن در تامین منابع یارانه

میانگین تعرفه گاز مصرفی بخش خانگی سالانه ٩٩٧ ریال و در هشت ماه گرم سال (١٣٩۵) به قیمت ثابت ١۵٠٠ ریال به ازای هر مترمکعب تعیین شده است.

به گزارش خبرانرژی، در راستای اجرای بند «ب» ماده یک قانون هدفمندی یارانه ها و وفق ماده ٢ آئین نامه اجرایی تبصره ١۴ قانون بودجه سال ١٣٩۵ و تبصره جزء «ب» ذیل آن تعرفه گاز مصرفی بخش خانگی در هشت ماهه گرم امسال به قیمت ثابت ١۵٠٠ هزار ریال به ازای هر مترمکعب و برای چهار ماه پایانی سال تغییری نسبت به پارسال نداشته است.

براین اساس قیمت گاز خانگی، تجاری و صنایع کوچک با میانگین سالانه ٩٧٧ ریال به ازای هر مترمکعب و با توجه به قیمت ثابت ١۵٠٠ ریال برای هشت ماه گرم سال است.

به منظور آگاهی مشترکان بخش خانگی، مراتب در صورتحساب‎های صادره اطلاع رسانی شده است؛ برای ماه‌های گرم پارسال نیز سقف مبلغ ١۵٠٠ ریال به عنوان حداکثر نرخ میانگین برای مشترکان بخش خانگی ملاک عمل بوده است.

براساس تصویب نامه هیئت وزیران، میزان واریز درآمد شرکتها به حساب هدفمندی یارانه ها کاملا مشخص شده است. شرکت ملی گاز ایران سهم عمده ای در تامین یارانه نقدی که هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود دارد، جالب است بدانید شرکت ملی گاز ایران مکلف است به ازای هر متر مکعب فروش گاز طبیعی در داخل کشور به جز نیروگاه‌ها مبلغ ۶٨٧ ریال و برای کل سال ١٣٩۵، ٨٠ هزار میلیارد ریال با اعمال شروط به صورت ماهانه و علی الحساب مبلغ ۶ هزار و ۶۶٧ میلیارد ریال بابت علی الحساب سهم سازمان هدفمندی یارانه ها به خزانه واریز کند.

البته این تنها مختص شرکت ملی گاز ایران نیست و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نیز موظف است سالانه ٢١٣ هزار میلیارد ریال که ماهانه ١٧ هزار و ٧۵٠ میلیارد ریال می شود، پرداخت کند.

وزارت نیرو و شرکت‌های آب و فاضلاب هم با اختصاص بخشی از درآمدها خود به سازمان هدفمندی یارانه، در تامین یارانه بیش از هفتاد میلیون ایرانی در روزهای پایانی هر ماه سهمی به خود اختصاص داده‎اند تا چرخ یارانه کشور بچرخد.

و جالب‎تر این که شرکت‌های یادشده موظفند مبالغ مورد نظر سازمان هدفمندی یارانه ها را هر ماه مقدم بر همه پرداخت‌های خود مطابق قوانین به حساب مربوطه در خزانه واریز کنند در غیر این صورت سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است مراتب را به خزانه اعلام و خزانه موظف به کسر وجوه اعلامی از حساب‌های تمرکز وجوه شرکت‌های مرتبط و واریز به حساب سازمان هستند.

براساس مصوبه دولت، در هر صورت با حذف یارانه نقدی برخی خانوارها، به سازمان برنامه و بودجه کشور اجازه داده می شود تا سقف ١۵ هزار و ۵٩٠ میلیارد ریال در قالب تسهیلات، یارانه سود تسهیلات و کمک، که تایید شده از سوی دفتر هیئت دولت باشد اختصاص داده شود.

منبع: شانا