یکشنبه,۲۶ آذر, ۱۳۹۶ | ۴۴ : ۰۵
خانه / آب / تشویق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی درتولید برق
۱۳۹۴/۰۶/۲۱

تشویق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی درتولید برق

تشویق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی درتولید برق

وزیر نیرو از گزینه‌های تشویقی جدید به منظور توسعه و ترغیب سرمایه‌گذاری در بخش برق و انرژی‌های نو خبر داد.

 

به گزارش آژانس خبری انرژی،به نقل از پاون ، حمید چیت چیان در یازدهمین نشست اعضای شورای مدیران کل دفاتر وزارتی سازمان‌ها و نهادها در ساختمان ستادی وزارت نیرو با بیان این مطلب که وزارت نیرو تسهیلات خوبی را برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در بخش انرژی های تولیدی از مولدهای فتو ولتائیک، بادی، زباله سوز و زمین گرمایی تدارک دیده است، افزود: به منظور ترغیب سرمایه گذاری بخش خصوصی، برق تولیدی از انرژی خورشیدی را به ازای هر کیلو وات ساعت ۹۷۷ تومان و برق تولیدی از انرژی‌های بادی را به ازای هر کیلو وات ساعت ۴۰۶ تومان خریداری می کنیم.

 

وی با بیان اینکه خدمات ارائه شده به مردم ازجانب برخی سازمانها و نهادهای مختلف ممکن است بصورت محدود و یا در طول سال به‌صورت چند بار انجام پذیرد ولی خدمات وزارت نیرو بدون تعطیلی در تمام ساعات شبانه روز به‌طور مستمر در سراسر کشور ادامه دارد گفت: خدمات آب و برق به نحوی است که اگر لحظه ای در آنها خللی ایجاد شود ممکن است کل کشور آسیب ببیند و یا تمامی مردم در رنج و تعب قرار گیرند.

 

چیت چیان ادامه داد: ممکن است در طول سال عده محدودی به خدمات بیمارستانی و یا خدمات نیرو های انتظامی و سایر دستگاه های اجرایی نیاز داشته باشند؛ اما در روزگار فعلی تمامی سیستم ها، سازمان ها، نهادها، دستگاه های اجرایی و اقتصادی کشور در هرلحظه از شبانه روز به خدمات آب و برق نیازمند هستند و با قطع آن مردم به زحمت خواهند افتاد.

 

وی با بیان تفاوت های آب و برق گفت: امکان ذخیره سازی در آب وجود دارد و شاید پس از قطع آب، تا ساعت ها کسی متوجه این نقصان نشود ولی برق قابلیت ذخیره سازی در مقیاس ملی را ندارد و چنانچه لحظه ای برق قطع شود، این نقصان محسوس خواهد بود.

 

وزیر نیرو با بیان اینکه با افزایش جمعیت و صنعت، میزان تولید و مصرف برق در کشور به نقطه سربه سر رسیده است افزود: امسال اوج مصرف در تابستان از مرز ۵۰ هزار مگاوات گذشت و تولید برق، لحظه به لحظه از مدیریت مصرف تبعیت می کرد و در چنین حالتی، تولید بیشتر از مصرف، یا کمتر از آن، می تواند به شبکه های برق کشور آسیب جدی وارد کند.

 

وی با اشاره به اینکه خدمات آب و برق بجز تاثیر گذاری در رفاه و کیفیت زندگی فرد فرد مردم، جزو زیر ساخت های کشور محسوب می شود که تمامی بخش های خدماتی، صنعتی، کشاورزی، امنیتی ، اقتصادی و اجتماعی را منتفع خواهد کرد افزود: گاهی اوقات آب وجود دارد ولی چنانچه برق نباشد، سیستم های پمپاژ ناکار آمد شده و شهرها در معرض خطر قرار خواهند گرفت و کار سایر بخش ها از جمله بانکها،‌ بیمارستان ها و سایر دستگاه های اجرایی مختل خواهد شد.

 

نبود توازن درآمد و هزینه در صنعت آب و برق

وزیر نیرو بزرگترین مشکل در صنعت آب و برق را نبود توازن درآمدها و هزینه‌ها در این صنعت ذکر و تصریح کرد: هزینه تولید هر کیلو وات ساعت برق در کشور حدود ۸۰ تومان بدون احتساب هزینه سوخت نیرو گاهی است که دولت آن را به قیمت هر کیلو وات ساعت ۶۰ تومان در اختیار همو طنان قرار می دهد و از این میزان به ازای هر کیلوات ساعت، ۱۰تومان نیز به سازمان هدفمندی یارانه ها می پردازد .

 

وی ادامه داد: تولید هر مترمکعب آب شرب نیز برای وزارت نیرو هزار تومان هزینه در بر دارد که این وزارت خانه آب مذکور را نیز به قرار هر متر مکعب ۳۳۰ تومان در شهرها و ۱۰۰تومان در روستاها در اختیار هموطنان قرار می دهد که در نتیجه باعث خواهد شد وزارت نیرو با کمبود منابع مالی مواجه شده و از اهداف خود باز ماند.

 

وزیر نیرو با اشاره به خشکسالی های اخیر، قرار داشتن جمهوری اسلامی در منطقه خشک و کم‌آب خاورمیانه و کمبود بارش ها گفت: میزان متوسط بارش در سایر کشورها ۷۵۰ میلیمتر در سال است که در کشور ما با متوسط ۲۵۰ میلیمتر بارش سالیانه، از یک سوم نزولات جوی نسبت به جهان برخوردار است.
 
وی ادامه داد: در چنین شرایطی، با گسترش صنعت و ازدیاد جمعیت و بالا رفتن مصرف و همچنین افزایش دما و در نتیجه افزایش میزان تبخیر، بهترین شیوه برای برون رفت از چالش آب، مدیریت در مصرف و فرهنگ صحیح استفاده از آب است.
 
وزیر نیرو افزایش چاه‌های غیر مجاز و برداشت بی‌رویه چاه های دارای پروانه بهره برداری را معضل دیگری دانست که بحران آب کشور را تشدید خواهد کرد و در ادامه گفت: در سال های اخیر برداشت های نابجا و بی رویه و غیر قانونی از سفره های زیر زمینی چالش عظیم آب را برای کشور به ارمغان آورده که به شدت با آن برخورد خواهیم کرد.

 

وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد نیازهای آب کشور و ۹۰ درصد نیاز های برق کشور در داخل تامین می شود گفت: در بخش برق،‌ پیشرفته ترین نیروگاه ها و تجهیزات در داخل ساخته می شود، بطوریکه در تجهیزات نیروگاهی از بسیاری کشورهای صنعتی جلوتر هستیم و حتی کشور چین نیز فناوری ساخت توربین های ما را ندارد.

 

وزیر نیرو خطاب به مدیران دفاتر وزارتی سازمان‌ها و دستگاه های اجرایی حاضر در این نشست، کار این دفاتر را از حساسیت خاصی برخوردار دانست و افزود: این دفاتر می توانند کارهای یک وزیر را با بازخورد قوی و یا ضعیف در جامعه انعکاس دهند.

 

وی با بیان اینکه کار دفاتر وزارتی از ظرافت خاصی برخوردار است اضافه کرد: در برخی موارد می توان با زیرکی و هوشیاری و ظرافت این دفاتر، چالش ایجاد شده بین دو وزارت‌خانه را به آسانی مرتفع کرد.